در این مطلب به طور مختصر به طراحی یک مدار کاربردی پرداخته می شود. این مدار تثبیت کننده و یا تنظیم کننده ولتاژ خروجی از برق شهر نام دارد.

به عبارت ساده تر، توسط این مدار می توان برق AC ورودی تک فاز را به صورت تنظیم شده و با کمترین ریپل و اعوجاج ممکن به سطح ولتاژ پنج ولت DC تبدیل نمود. این مدار برای ساخت شارژ موبایل و تبلت ها (با رعایت آمپراژ مناسب) مناسب است.

ابتدا به تصویر زیر نگاه کنید.

 

 

همانطور که از شکل دیده می شود، ابتدا ولتاژ ورودی از برق شهر را از طریق یک ترانسفورماتور معمولی به ولتاژ ۷٫۵ ولت و ۳۰۰ میلی آمپر تبدیل می کنیم. البته برای قابلیت انعطاف پذیری و تنظیم بهتر می توان در ورودی ترانسفورماتور یک کلید روشن و خاموش کردن مدار قرار داد.

سپس این ولتاژ با دامنه کاهش یافته در خروجی ترانسفورماتور، از طریق یک پل دیودی به ولتاژ DC تبدیل می گردد. برای داشتن ولتاژ با دامنه ثابت، از رگلاتور ۷۸۰۵ استفاده می شود. این رگولاتور ولتاژ ورودی تا سقف ۳۵ ولت را گرفته و ولتاژ ۵ ولت ثابت در خروجی می دهد.

به بیان دیگر رگولاتورهای ولتاژ، نوعی از نیمه رساناها هستند که برای تنظیم ولتاژ طراحی شده اند، رگولاتور LM7805 قطعه ای جهت کاهش و تثبیت ولتاژ می باشد. این آی سی (IC) میتواند با ولتاژ ورودی تا ۳۵ ولت، خروجی ۵ ولت مثبت تثبیت شده دهد.

در نهایت از ولتاژ خروجی می توان استفاده نمود. در این شکل یک LED جهت آلارم کارکرد مدار در خروجی قرار داده شده است. این LED سطح ولتاژ ۵ ولت و کمتر را قبول می کند. خازن های موجود در شکل یعنی C۱ و C۲ برای کاهش ریپل و جلوگیری از آسیب به رگولاتور استفاده می شوند.

یکی از قطعات مورد استفاده در مدار، رگولاتور است. رگولاتور ۷۸۰۵ برای تثبیت ولتاژ خروجی ۵ ولت ثابت به کار رفته و دارای سه پایه خروجی می باشد. پایه های رگولاتور به ترتیب از چپ به راست عبارتند از: ورودی، مشترک (زمین) و خروجی.

رگولاتور 7805

برای کسب اطلاعات بیشتر دیتا شیت (data sheet) (برگه اطلاعات) رگولاتور ۷۸۰۵ و در کل سری ۷۸XX برای دانلود قرار داده شده است.

 

 

همچنین بخوانید: تشریح مدار رزونانس (تشدید)

بازدید مطلب:۷۸۶بار