امروزه مبحث مربوط به تولید پراکنده (Distributed Generation) و یا DG ناشناخته و گم نام نیست. پایان نامه، رساله و طرح های تحقیقاتی بسیاری در این زمینه انجام شده و عصر حاضر بهینه سازی استفاده از منابع تولید پراکنده و تجمیع آن ها است. هدف این است که بتوان انواع منابع تولید پراکنده را به بهترین حالت به کار گرفت. مفاهیمی همچون ریزشبکه (Smart Grid) و شبکه هوشمند (Smart Grid) نیز برخاسته از مفاهیم مشابه هستند.

همچنین بخوانید: مفاهیم تولید پراکنده

تولید پراکنده انواع مختلفی دارد که می توان به فتوولتائیک (photovoltaic)، توربین بادی (Wind turbine)، میکروتوربین (microturbine) و پیل سوختی (fuel cell) اشاره کرد. هریک از منابع مورداشاره مزایا و معایب خود را داشته و بهترین حالت استفاده از آنها در ساختار یک ریز شبکه است.

همچنین بخوانید: ریزشبکه به بیان ساده

منابع انرژی تجدید پذیر در کنار مزایای بی شمار خود، با مشکل عدم قابلیت اطمینان مواجه هستند. به همین علت، همیشه نیاز به ذخیره ساز انرژی و منابع با قابلیت اطمینان دارند. میکروتوربین های گازی یکی از مطمئن ترین منابع انرژی به شمار می روند.

میکروتوربین (MT) مشابه توربین گازی بر اساس سیکل ترمودینامیکی برایتون (Brayton) کار می کند. از لحاظ اندازه بسیار کوچکتر از توربین های گازی متداول هستند و در نتیجه گستره توانی کمتری دارند. یک میکروتوربین منفرد گستره تولید توان از ۲۵ کیلووات تا ۱۰۰۰ کیلووات دارد که تحقیقات برای دستیابی به توان‌های بالاتر در حال انجام است. توان خروجی MT با اتصالات موازی به یکدیگر قابلیت رسیدن به ۳۰ مگاوات را نیز دارد. گستره توانی و راندمان MT در حد قابل‌قبول بوده و برای بسیاری کاربردها مناسب است. راندمان این منابع بطورنرمال در حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد و در حالت تولید همزمان گرما و حرارت (CHP) به بیش از ۸۰ درصد می رسد. یکی از بهترین منابع انرژی برای CHP، میکروتوربین ها هستند.

همچنین بخوانید: تولید همزمان برق و گرما (CHP)

همانطور که گفته شد، میکروتوربین ها مشابه توربین های گازی هستند و در نتیجه چرخه و اجزای تقریبا مشابهی دارند. یک میکروتوربین متشکل از کمپرسور، توربین، رکوپراتور، محفظه احتراق و ژنراتور سنکرون یا القایی است. هوا ابتدا در کمپرسور ذخیره شده و سپس وارد محفظه احتراق می شود تا با سوخت ترکیب شود. از احتراق، انرژی زیادی به دست می آید که وارد توربین شده تا آن را بچرخاند. با چرخش توربین، ژنراتور به گردش در آمده و تولید انرژی صورت می گیرد. برای دستیابی به راندمان بالاتر، یک رکوپراتور (Recuperator) که درواقع نوعی مبدل حرارتی است به اجزای مذکور اضافه می‌گردد. رکوپراتور گرمای خروجی اضافی MT را گرفته و موجب افزایش دمای هوای خروجی کمپرسور می‌شود. نکته آخر اینکه ژنراتور مورد استفاده اغلب از نوع سنکرون آهن ربا دائم (PMSG) است.

از مهمترین کاربردهای میکروتوربین ها می توان به پیک سایی، توان پشتیبان، حمل و نقل، بار پایه و توان راه دور اشاره کرد. MT ها در دو نوع تک محوره و دو محوره وجود دارند. در حالت تک محوره تمام اجزای آن بر روی یک شفت نصب شده و به علت سرعت زیاد توربین، فرکانس ولتاژ تولیدی در حد چند کیلوهرتز است. بنابراین، مدل تک محوره نیاز به مبدل های الکترونیک قدرت واسط دارند. در مدل دو محوره دو توربین بر روی دو شفت جداگانه نصب شده اند و فرکانس خروجی از طریق گیربکس ها تعدیل شده و نیاز به مبدل الکترونیک قدرت واسط نیست.

ازجمله مزایای MT ها که موجب برتری نسبت به سایر تولیدات پراکنده شده است، می‌توان به: ابعاد فشرده، قابلیت اطمینان بالا، وزن کم، هزینه‌های نگهداری و بهره‌برداری پایین، کنترل ساده، آلودگی زیست‌محیطی اندک، قطعات متحرک کمتر، سطح نویز (صدا) پایین و انعطاف‌پذیری در سوخت را اشاره نمود. MT ها توانایی کار با انواع سوخت‌های گازی و مایع مانند گاز طبیعی، گاز مایع (LPG)، پروپان، گاز حاصل از دفن (Landfill Gas)، گاز هاضم (Digester Gas)، دیزل، گاز زیستی (Biogas) و نفت سفید رادارند که برخی از آن‌ها جزء منابع تجدیدپذیر محسوب می‌شوند.

برای کسب اطلاعات جامع و همچنین به روز ترین اطلاعات آماری در رابطه با منابع تولید انرژی میکروتوربین، فصل زیر را مطالعه نمایید. این فصل توسط اینجانب پویان اصغریان به نگارش در آمده و در کتابی با نام تولیدات پراکنده (Distributed Generation Systems: Design, Operation and Grid Integration) و توسط انتشارات معتبر الزویر (Elsevier) به چاپ رسیده است. فصل چهارم کتاب تحت عنوان Microturbine Generation Power Systems می باشد. برای دسترسی به این فصل روی تصویر زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید دو مقاله مفید این موضوع و به زبان فارسی را نیز دانلود و مطالعه کنید.

بازدید مطلب:۶۹۲بار