در این تصویر خانه ای با پنل خورشیدی و سیستم ذخیره انرژی شیمیایی از نوع باتری مشاهده می شود. در طول روز که انرژی خانه از پنل ها تامین می شود، باتری شارژ شده و در شب هنگام تخلیه می گردد. از آنجا که خروجی پنل خورشیدی DC است، نیاز به اینورتر برای تبدیل به AC می باشد تا انرژی اضافی را به شبکه انتقال یابد.

به طور کلی مکانیزم کارکرد اینگونه است که در ابتدا پنلهای فتوولتائیک با جذب انرژی خورشیدی، برق و توان تولید می کنند (قسمت ۲). این ولتاژ تولیدی توسط پنل ها از نوع DC بوده که در مسیر خروجی توسط کنترل کننده شارژ باتری تنظیم می شود (قسمت ۳). این کنترل کننده بطور لحظه ای سطح شارژ باتری را کنترل کرده و در صورت نیاز باتری را شارژ می نماید. پس از تنظیم ولتاژ، برای استفاده عمومی توسط یک اینورتر متداول از DC به AC تبدیل می شود. خروجی اینورتر به تابلو اندازه گیری خانه متصل است. این تابلو برق کنترلی، بصورت کنتور میزان برق فروخته شده به شبکه را اندازه گیری می نماید و تنظیمات لازم اتخاذ می گردد (قسمت ۴). در نهایت ولتاژ AC و تنظیم (رگوله) شده به شبکه سراسری اعمال خواهد شد (قسمت ۵).

این روش یکی از روش های درآمد در آینده است. با خانه هایی مجهز به پنل خورشیدی و ذخیره ساز به سادگی می توان برق فروخت و یا برای مصرف داخلی استفاده کرد. در حال حاضر به علت هزینه بالای نصب و خرید پنل های فتوولتائیک و همچنین باتری های شیمیایی مقرون به صرفه نمی باشد. 

 

همچنین بخوانید: انواع پیکره بندی های پانل فتوولتائیک متصل به شبکه

بازدید مطلب:۲۴۲بار