بخش پرسش و پاسخ برای طرح سوالات و جواب به آنها می باشد. این بخش متشکل از سوالات بازدیدکنندگان سایت، تلگرام، اینستاگرام و بعضا سایت های خارجی است. شاید بسیاری از این سوالات در ذهن شما نیز شکل گرفته باشند. در صورتی که احساس می کنید پاسخ های مطرح شده ناقص است، حتما جواب های خود را در زیر مطلب کامنت بگذارید. با تشکر 

معمای الکتریکی

پرسش:

فرق فاز با نول چیست؟ فرق نول با ارت چیست؟ از سیم نول چه می گذرد؟

پاسخ:

بصورت کلی سیستم قدرت متشکل از سه فاز می باشد. سه فاز انتقال برای مصارف خانگی و معمولی به تک فاز انشعاب می یابد. در ترانسفورماتورهای سه فاز با اتصال ستاره، نقطه میانی همان نول یا خنثی است. در شبکه های فشار ضعیف و توزیع که بارها روی تک فازها منشعب شده اند، به سیم چهارمی که از نقطه مذکور اخذ می گردد، نول یا نوترال گویند.

اگر بارگذاری بصورت متعادل صورت گیرد، قطعا جریانی از سیم نول عبور نخواهد کرد و طبق قانون KCL مجموع جریان های وارد به یک نقطه صفر خواهد بود. اما اگر نامتعادلی بار وجود داشته باشد، سیم نول جریان داشته که به علت امپدانس بالای آن، اختلاف پتانسیل شدیدی را تجربه خواهد کرد. بسیاری از مرگ و میرهای گزارش شده ناشی از برق گرفتگی کارکنان با سیم نوترال بوده است.

حال به سوال باز می گردیم. فرق فاز با نول در این است که سیم فاز نسبت به زمین با سنجیدن توسط ولت متر دارای ولتاژ (اختلاف پتانسیل) می باشد. در حالی که برای سیم نول اینگونه نیست.

اگر بخواهیم فرق نول با ارت را بگوییم، می توان به اصل بار متعادل اشاره کرد. در حالتی که بار متعادل باشد، سیم نول و ارت (زمین) هم پتانسیل بوده و صفر خواهند بود. اما در صورت نامتعادلی بار، سیم نول حامل جریان بوده و این قضیه برای ارت صدق نمی کند.  نول را می توان در مدار به وجود آورد (مثل ترانسفورماتور نول ساز) اما ارت در پتانسیل صفر دائمی یا اصطلاحا صفر بی نهایت قرار دارد. هر ولتاژی که به ارت یا نقطه زمین وصل گردد صفر می شود.

معمولا نول را به ارت وصل می کنند تا از مقدار صفر منحرف نشود و لذا از ارت نیز می توان به عنوان نول استفاده کرد.

بازدید مطلب:۶۰۶بار