هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) واژه ای است که جان مک کارتی دانشمند آمریکایی کامپیوتر در سال ۱۹۵۶ به عنوان دانش و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند از آن یاد کرد. بعد ها نام های دیگری از جمله هوش ساختگی، یا هوش محاسبه گر نیز برای این علم در نظر گرفته شد. امروزه هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی مانند کامپیوتر، روانشناسی، فلسفه، عصب شناسی، علوم شناختی، زبان شناسی، اقتصاد، احتمال و منطق به کار گرفته می شود. یکی از مهمترین پرسش های مطرح شده در باره هوش مصنوعی رقابت آن با انسان است. آیا AI می تواند به یک رقیب خطرناک در مقابل انسان تبدیل شود؟

ایلان ماسک :می تواند وحشتناک باشد و می تواند مفید و عالی باشد. مشخص نیست؛ اما موضوعی که از آن اطمینان داریم این است که در آینده نمی توانیم آن را کنترل کنیم.

 

 

اپارات

یوتیوب

استیون هاوکینز مدتی قبل از درگذشتش در یک سخنرانی به شرکت کنندگان گفت که توسعه AI ممکن است به بدترین رویداد تاریخ تمدن بشر تبدیل شود و وی دلایل زیادی برای این نگرانی دارد. هوش مصنوعی به سه دسته ضعیف، قوی و بسیار قوی تقسیم بندی می شود.

نوع ضعیف آن که به هوش مصنوعی اندک شناخته می شود نوعی سیستم مثل برنامه سری اپل است؛ که برای مقاصد خاص طراحی و تقویت شده. نوع قوی آن که به هوش مصنوعی عمومی شناخته می شود دارای قابلیت های شناختی همچون انسان است. این سیستم زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شود میتواند بدون دخالت انسان برای آن راه حل پیدا کند. نوع بسیار قوی این فناوری توسط پژوهشگران AI و اخلاق گرایان به عنوان یک ابر هوش مصنوعی شناخته می شود؛ و توانایی تبدیل شدن به قدرتمندترین فناوری تاریخ این سیاره را دارد.

در واقع ابر هوش مصنوعی احتمالا چیزی است که وجود انسان را به چالش خواهد کشید. آنچه ما از آن به عنوان هوش مصنوعی خطرناک یاد میکنیم، هوش غیر واقعی عمومی است که توانایی تحلیل مسائل میلیاردها بار سریعتر از انسان را دارد. فرض کنید ما سیستمی را راه اندازی کنیم که میتواند برنامه های خودش را بازنویسی کند یا خود را در هر مهارتی که انسان قادر به انجام آن است هوشمند تر کند.

این سیستم از ابتدا هوشمند نخواهد بود اما با هر تجربه توانایی درک و تحلیل این سیستم افزایش می یابد. ابر هوش مصنوعی میتواند ناهنجاری های بالقوه زیادی داشته باشد اما در اینحال این نظریه وجود دارد که هوش مصنووعی میتواند دارای توانایی هایی مانند تأثیر بر تغییرات اقلیمی، ریشه کنی بیماریها، پایان کمبود و قحطی، پایان دادن به مرگ و ارائه جاودانگی و حتی سفر با سرعتی بیشتر از سرعت نور به سوی کهکشان های دور است.

برخی از انسان ها با استفاده از هوش مصنو,عی سلاح های ویرانگر کشتار جمعی ساخته و برخی دیگر نیز طاعون و فلج اطفال را ریشه کن کرده اند. در نهایت این انسان است که میتواند از این تکنولوژی استفاده های مختلفی کند. استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش هزینه های درمان، کمک به اشتغال زایی فارغ التحصیلان یا بهینه سازی پرداخت های مالی بعضی از استفاده های مثبت این قدرت مصنوعی است.

 

همچنین بخوانید: چالش رونالدینهو و هوش مصنوعی!

بازدید مطلب:۱۲۱۱بار