از یو پی اس ها یا منابع تغذیه بی وقفه چقدر اطلاعات داری؟

در این مطلب جذاب به معرفی انواع یو پی اس و نحوه عملکرد آن ها می پرداریم. توصیه می کنم ویدئوی این پست را با دقت ببینید.

 

 

اپارات

یوتیوب

متن کلیپ (عیناً تایپ شده است):

به نام خدا سلام،

در این ویدئو قصد دارم تا در مورد یک مبحث جذاب و کاربردی صحبت کنم. موضوع این ویدئو منابع تغذیه ­بی وقفه یا ups ها می باشد. تا انتهای این ویدئو همراه من باشید تا بیشتر با این تجهیز آشنا بشویم.

امروزه شبکه ­های برق به دلیل گستردگی در معرض انواع خطا و اغتشاش هستند. همچنین، بارهای حساسی در شبکه وجود دارد. سالانه هزینه ­های هنگفتی خرج توان رسانی مطلوب به آن ها می شود.

تمامی روش­ هایی که در این بین وجود دارند با دو معیار سنجیده می ­شوند: پیوستگی در توان رسانی و کیفیت توان. یکی از بهترین راه ­ها برای توان رسانی مداوم به بارها، استفاده از یک منبع تغذیه فرعی می باشد. یعنی استفاده از یک منبع تغذیه در کنار منبع تغذیه اصلی برای بارهای با اولویت بالا.

خرید کتاب منبع تغذیه بی وقفه

بسیاری از روش­ ها از لحاظ توان رسانی قابلیت اطمینان بالایی دارند اما توانایی تامین کیفیت توان مطلوب را ندارند. یو پی اس ها یا منابع تغذیه بی ­وقفه یکی از بهترین روش­ ها برای توان رسانی مطلوب به بارها هستند. ups ها سبب دریافت توان مطلوب با قابلیت اطمینان بالا می شوند.

امروزه، ups ها در انواع کاربردها قابل استفاده هستند. کاربردهای پزشکی و بیمارستانی تا سیستم­ های داده، سرورها، بانک ­ها و حتی کامپیوترهای شخصی. از مهم­ترین ویژگی ­های یو پی اس ها می توان به تنظیم ولتاژ مناسب و THD پایین در خروجی اشاره کرد. همچنین، ups ها دارای قابلیت اطمینان بالا، راندمان بالا، نویز پایین و ایزوله سازی مناسب بین ورودی و خروجی هستند.

به طور کلی ما سه نوع ups داریم: استاتیک، دوار و هیبرید که ترکیبی از استاتیک و دوار هستند. ups های استاتیک از مشهورترین و پرکاربردترین نوع یو پی اس ها به شمار می روند. ups های استاتیک به طور کلی دارای یکسوساز، اینوتر و باتری هستند. سه شکل کلی ups های استاتیک شامل ups آنلاین یا برخط، ups آفلاین یا برون خط و ups line interactive یا خط تعاملی می باشد.

همچنین بخوانید: دسته‌بندی UPS ها بر اساس توان

ups های آنلاین متشکل از یکسوساز، باتری و اینورتر (inverter) هستند. این یو پی اس ها، upsهای تبدیل دوبل هم گفته می شود. این نوع از ups ها به طور کلی در شبکه هستند و مداوم بار را تغذیه می ­کنند. وقتی که برق گروهی قطع می شود، جریان از سمت باتری به بار وصل می گردد. یک کلید بایپس یا فرعی هم برای این نوع upsها در نظر گرفته شده است. این کلید برای زمانی است که قصد خروج ups از مدار را برای تعمیر، نگهداری یا هر هدف دیگری داریم.

این ups ها به علت این که مداوم در مدار قرار دارند، در ساختشان از قطعات مرغوب استفاده شده است. ولی در معرض فرسایش هم می باشند. سه حالت کاری برای ups های آنلاین وجود دارد که شامل حالت نرمال، حالت انرژی ذخیره شده یا بای­پس می باشد. ups آنلاین اغلب در کاربردهای حساس استفاده می­شود.

همچنین بخوانید: مدار ساده ساخت UPS

ups های آفلاین برای موارد خاصی مثل قطعی شبکه، افت ولتاژ یا اضافه ولتاژ به کار می رود. ups های آفلاین در حالت عادی وارد شبکه نمی­ شوند. به محض قطع شدن شبکه و عدم توان رسانی به بار، در زمان کوتاهی (کمتر از ده میلی ثانیه) وارد شبکه می شوند و بار را تغذیه می کنند. در حالت نرمال، صرفاً باطری این نوع ups ها به شبکه وصل بوده تا مداوم در حالت شارژ قرار بگیرد.

ups های آفلاین دارای راندمان بالاتر نسبت به ups های آنلاین هستند. همچنین، هزینه­ پایین ­تری را شامل می شوند و نیاز به تامین و نگهداری کمتری نیز دارند.

در استاندارد IEC برای جلوگیری از گمراهی، اسم این نوع از ups ها را آماده به کار پَسیو یا غیر فعال در نظر گرفته اند. ups های آفلاین دو مد کاری دارند: مد نرمال و مد انرژی ذخیره شده.

ups های لاین اینتراکتیو متشکل از یک کلید استاتیک، یک سِلف سری، مبدل دو سویه و باتری هستند. این ups ها توانایی تنظیم ولتاژ و ضریب توان را دارند. در حالت عادی بار از طریق شبکه با تنظیم ولتاژ تامین می­ شود. وقتی که شبکه از دسترش خارج شود، یو پی اس های لاین اینترکتیو مشابه با ups های آفلاین، بار را در کثری از ثانیه تغذیه می­ کنند.

علت بهبود ضریب توان و تنظیم ولتاژ این نوع یو پی اس از لحاظ اقتصادی نسبت به یو پی اس های آنلاین به صرفه  تر می باشد. همچنین، راندمان بالاتری در این نوع وجود دارد. دو حالت کاری یو پی اس های لاین اینتراکتیو شامل مد نرمال و مد انرژی ذخیره شده است.

اگر بخواهیم مقایسه­ ای در مورد یو پی اس های گفته شده داشته باشیم، هزینه تامین توان بار در نوع آفلاین از سایر نوع ها کمتر می باشد. نوع لاین اینتراکتیو نتظیم ولتاژ بهتری دارد. از لحاظ هزینه­ های نگهداری هم نوع آفلاین بهترین نوع می باشد.

در این شکل­ ها هم چند نمونه از انواع یو پی اس ها را می بینید.

دوستان عزیز، به پایان این ویدئو می­ رسیم. در این ویدئو سعی کردم تا شما را با مهمترین نوع یو پی اس ها آشنا کنم.

موفق و پیروز باشید.

 

همچنین بخوانید: یه برقی چه زبانی یاد بگیره؟

بازدید مطلب:۱۱۴۳بار