با دیدن عنوان این مطلب شاید این سوال به ذهن شما خطور کنه که: آیا مهمه با لحیم کاری و ابزارات اون آشنا بشیم؟

دنیای اطراف ما پر از تجهیزات الکترونیکی هستش که همگی وابسته به اتصالات دائم لحیم هستند! مهارت لحیم کاری صحیح یکی از دانش های مورد نیاز برای هرکسی محسوب میشه. مخصوصا اگر شما یک مهندس برق باشید که در اینصورت از نان شب هم واجب تر میشه!

اگر تجربه خاصی ندارید این پست مناسب شماست و اگر حرفه ای هم هستید بهتره مروری با هم داشته باشیم.

لحیم

لحیم آلیاژی از قلع و سرب با نقطه ذوب پایین می باشد که برای اتصال قطعات روی مدار به کار می رود. سرب موجب آسیب به سلامتی می شود. لحیم بدون سرب نیز تولید میشود که تحت استاندارد RoHs اتحادیه اروپا تولید می شود.

سه نوع لحیم بصورت کلی وجود دارد که شامل شمش، خمیر و توپ (رول) می باشد.

هویه لحیم کاری

یک هویه ابزار دستی است که توسط ولتاژ برق شهر تغذیه شده و خروجی آن مقدار گرمای لازم برای ذوب کردن لحیم می باشد. هویه مهمترین ابزار در لحیم کاری بوده که انواع مختلفی به شکل تفنگی (gun) یا قلمی (pen) دارد.

این مدل هویه ها قابلیت کنترل دما نداشته و اغلب دارای نوک قابل تعویض می باشند. برای لحیم کاری در پروژه های معمولی، هویه ۴۰ یا ۶۰ وات توصیه می شود.

نوک هویه

نوک هویه محل تمرکز حرارت بوده که با قرار گرفتن در کنار لحیم آن را ذوب می کند. انواع مختلفی از نوک هویه وجود دارد که برای کاربردهای گوناگون ساخته شده است. متداول ترین آن نوع مخروطی و تخت است. نوع مخروطی برای لحیم کاری دقیق قطعات به کار می رود. این نوع نوک توانایی رساندن گرما به سطوح کوچک را دارد. نوع تخت برای لحیم کاری سطوح بزرگ استفاده می شود.

پایه هویه

یک پایه هویه ابزاری ساده اما بسیار کاربردی می باشد. این پایه کمک می کند تا از تماس نوک هویه داغ با مواد قابل اشتعال و همچنین بدن جلوگیری شود. پایه هویه می تواند از انواع ساده فنری شکل تا مدل های پیچیده تر که دارای قطع کن است و با قرار گرفتن هویه در پایه آن را خاموش می کند باشد. میتوان پایه هویه را بصورت پکیج با سایر ابزارات خریداری نمود.

تمیزکننده نوک هویه

استفاده از اسفنج با از بین بردن اکسیداسیون تشکیل شده روی نوک هویه موجب تمیز ماندن آن می شود. نوک اکسید شده به رنگ مشکی در امده و لحیم روی آن به خوب حالت اولیه نمینشیند. میتوان از یک اسفنج مرطوب معمولی استفاده کرد اما به دلیل انبساط و انقباض مداوم سبب کاهش عمر نوک هویه می شود. جایگزین بهتر استفاده از اسفنج برنجی است.

روغن لحیم

تمام فلزاتی که می خواهند به یکدیگر متصل شوند ممکن است در اثر عوامل جوی اکسید شوند و یا سطوح خارجی آنها کثیف و آلوده باشد. برای از بین بردن این عوامل از روغن لحیم کاری استفاده می شود. این مواد علاوه بر آنکه آلودگی سطح قطعات را پاک می کنند مانع از اکسید شدن محل اتصال در خلال عمل لحیم کاری نیز می شود. نقطه ذوب روغن لحیم باید کمتر از نطقه ذوب لحیم باشد تا زودتر ذوب شود و سطح فیبر را پاک کند.

دستیار لحیم

یک دستیار لحیم کاری وسیله ای است که دارای ۲ یا بیشتر گیره های سوسماری و گاهی اوقات یک ذره بین و چراغ متصل است. این گیره ها موجب ثابت نگ داشتن مدار و هر وسیله ای می شوند که باید لحیم کاری شود.

قلع کش

این ابزار کارآمد برای جداسازی قطعات و لحیم اضافی روی برد به کار می رود. قلع کش برای انجام این عمل، هوا را مکش کرده و موجب کشیدن قلع اضافی به داخل خود می شود. برای لحیم کاری دقیق و تمیز به این ابزار نیاز خواهید داشت.

 

همچنین بخوانید: چگونه یک کابل (رابط) RCA بسازیم؟

بازدید مطلب:۱۸۱بار