مدار تستر باتری قلمی

در این قسمت از به سادگی مدار بساز، یک مدار جذاب به نام مدار تستر باتری قلمی معرفی می شود. این مدار از قطعات الکترونیکی ارزان ساخته شده است و کارایی مطلوبی هم دارد. توصیه می کنم ویدئو کلیپ را تا انتها دیده و خودتان این مدار را بسازید.

 

اپارات

یوتیوب

متن کلیپ (عیناً تایپ شده است):

دوستان عزیزم سلام،

در این ویدئو می­خواهیم با هم چگونگی بستن و کارکرد یک مدار ساده، ارزان و البته جذاب را ببینیم. این مدار تحت عنوان تستر (آزمایشگر) باتری یک و نیم ولت (باتری قلمی) هستش. همانطوری که می­ بینید، این مدار از یک باتری کتابی ۹ ولت به عنوان منبع تغذیه تشکیل شده است.

همچنین، یک مقاومت ۳/۳ کیلو اُهم، یک دیود معمولی، یک ترانزیستور البته سه تا ترانزیستور کلاً داریم که هر سه تا هم ترانزیستور NPN 3904 قرار دادیم. یک مقاومت ۴۷۰ اُهم و دو تا ال ای دی که LED ها رو ما رنگ­ های متفاوت گذاشتیم تا راحت دیده و شناسایی شوند.

باتری قلمی ما هم در این سمت و در انتها توسط دو تا سیم آزاد متصل می ­شود.

خب حالا با هم دیگه ببینیم که این مدار به چه صورت کار می­ کند. در حالت عادی یا زمانی که باتری خراب باشد، ما به این جا وصل کنیم. در این حالت، ال ای دی اول و سمت چپ روشن خواهد بود. در حالتی که یک باتری سالم قرار بدیم که خب سطح ولتاژ نرمال دارد (یک و نیم ولت)، ال ای دی سمت راست روشن می ­شود. چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟

اگر دقت کنید ما یک دیود داریم و یک ترانزیستور که کلکتور (collector) آن به بیس (base) متصل شده است. این ترانزیستور دوم هم نقش دیود رو برای ما ایفا می­کند. یعنی هر وقت ما کلکتور رو به بیس متصل کنیم، این تبدیل به دیود میشود. در این حالت جریان را فقط از یک سمت عبور می­ دهد. افت ولتاژی که در سمت دیگر می افتد یک مقسم ولتاژ است.

ولتاژ در حدود یک دهم ولت روی بیس ترانزیستور دوم می افتد. حال اگر ما باتری را در این مکان قرار دهیم، که سطح ولتاژش از یک و یک دهم یا حدوداً یک و ۱۵ صدم بیشتر بخواد باشه، این ال ای دی روشن می­ شود. در غیر این صورت این ال ای دی روشن باقی می ماند و ما می­ فهمیم که باتری ما باتری خرابی هستش.

خب حالا سراغ تست مدار رفته و عملکرد آن را مشاهده کنیم. برای تست مدار من این مدار را روی بردبورد بستم که با هم دیگه می بینیم. منبع تغذیه همانطور که گفتم باتری ۹ ولت می باشد. سه تا ترانزیستور، دو تا ال ای دی، هم مقاومت ­ها هم به همون صورت هستن. این دو یعنی این مشکی و این قرمز سیم های آزادی هستند. این سیم ها به باتری یک و نیم ولت ما برای تست متصل می شوند.

مدار ما دقیقاً منطبق با چیزی که مشاهده کردید بستیم و این جا هم همون اتصال کوتاه کردن کلکتور و بیس ترانزیستور هستش. یه نکته فقط بگم اینه که ترانزیستور ۳۹۰۴ اگه سمت خودمون بخواییم بگیریم یعنی این قسمت پخ سمت خودمون باشه و سه تا پایه داره، پایه­ ی سمت چپ می­شه امیتر (emitter)، پایه­ ی وسط می­شه بیس و پایه سمت راست می­شه کلکتور.

 این نکته ­ای بود که به ذهنم رسید بهتون بگم.

حالا تست کنیم و ببینیم به چه صورت هستش. خب دوستان در مرحله ­ی اول من یک باتری معیوب که در واقع دشارژ شده رو می­خوام تست کنم و قاعدتاً هم نباید LED قرمز که سمت راست هستش روشن بشه چون که خب باتری معیوب بوده و بسیار باید کارش رو درست انجام بده می­بینیم که ال ای دی ما روشن نمی­شه.

حالا یک باتری سالم و نو رو تست می­کنیم و می­بینیم که ال ای دی روشن شد؛ یعنی این قضیه نشون می­ده که باتری ما کاملاً سالم می باشد. بیس ترانزیستور دوم ولتاژ داره وارد می­شه و چون ولتاژ سطح یک و یک دهمی که ما در این مدار در نظر گرفتیم بیشتر بوده، ال ای دی قرمز روشن می­شه و نشون می­ده که این باتری سالمه،

موفق و پیروز باشید.

همچنین بخوانید: مدار الکتریکی موزیکال با BT66T

بازدید مطلب:۱۱۹۲بار