در این پست با هم مروری بر یک مدار ساده اما کاربردی برای تشخیص آب خالص از آب نمک خواهیم داشت. با این مدار ساده می توانید نوع آب در داخل یک ظرف را تشخیص دهید! در واقع این مدار نوعی آشکار ساز آب محسوب می شود. برای ساخت و آزمون این مدار نیاز به ابزارات زیر است:

  • باتری کتابی ۹ ولت/۱۲ ولت
  • بِردبُرد (breadboard)
  • لامپ ال ای دی (LED)
  • ۴ نوع مقاومت (مقادیر گفته شده است)
  • سیم به مقدار لازم

هنگامی که سر سیم های آزاد را در ظرف حاوی آب و نمک وارد می کنیم، لامپ ال ای دی روشن شده و مدار بسته می شود و در نتیجه می توان آن را برای تشخیص آب به کار برد. این قضیه به وجود یون های آزاد در آب و نمک بر می گردد که قابلیت شارش جریان را دارند. این مدار را می توانید با هزینه اندک ساخته و برای مقاصد آموزشی نیز قابل استفاده است.

اپارات

یوتیوب

متن کلیپ (عیناً تایپ شده است):

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

در این پست می‌خواهم یک مدار بسیار ساده را خدمتتان معرفی کنم که من اسمش را گذاشتم مدار آشکار ساز آب یا تشخیص آب. این مدار متشکل از دوتا مقاومت است. یک مقاومت یک کیلو اهم، یک مقاومت ۴۷۰ اهم، یک مقاومت سه و سه دهم کیلو و یک مقاومت ۱۰ کیلو که به‌طور موازی کنار یک LED ساده قرار گرفتند. در اینجا هم آمدیم یک باتری کتابی ۹ ولت استفاده کردیم.

همان‌طور هم که می بینید دو سر سیم هم آزاد است؛ که ما قرار است این را وارد ظرف آب بکنیم. همان‌طوری که می بینید ما یک ظرف آب داریم و یک ظرف آب نمک. در مرحله اول ما دوتا سیمی که سرش آزاد است را وارد ظرف آب با فاصله قرار می‌دهیم. خوب همان‌طور که می بینید LED روشن می‌شود. خوب؟ حالا همین سیم ها را، این را بگذارم کنار، داخل ظرف آب نمک می‌گذاریم. همان‌طور که می‌بینید نور LED بیشتر شده چون آب نمک جریان الکتریکی را خیلی بهتر از آب از خودش عبور می‌دهد.

 

همچنین بخوانید: کابل زیردریایی
 

بازدید مطلب:۵۳بار