به نظر شما مدار های الکتریکی رو کجا باید بست؟

برای پاسخ به این سوال کلی که مدار رو کجا باید ببندیم، این ویدئوی ساده رو آماده کردم. در این ویدئو بهتون میگم که چند روش برای پیاده سازی مدارهای الکتریکی وجود داره. کلیپ رو با دقت ببینید و نظرات خودتون رو به اشتراک بذارید.

 

اپارات

یوتیوب

متن کلیپ (عیناً تایپ شده است):

دوستان عزیز سلام،

 در این پست می­خواهم سه روشی که ما می­توانیم مدارامون رو پیاده سازی کنیم برای دوستانی که آشنایی ندارن معرفی کنم. بهترین روش برای این که مدارتون رو قبل از پیاده سازی اصلی تست کنید استفاده از (bread board) بِردبوردهاست.

بردبوردها از جنس پلاستیک شیشه هستن. در سایزهای مختلف مثلا ۸۴۰ پین داریم. این بردبورها پشتش هم خب می­بینید، درواقع یک برچسب هست. حالا من اینو چون خیلی استفاده کردم اینجوری یکم داغونه. بعد این بردبورد رو شما می­تونید مثلا مداری فرضاً به این صورت پیاده سازی کنید.

می­تونید نصب کنید. می­تونید این مدار رو با سیم های مخصوصی که سیم جامپر می­گن در مدار پیاده سازی کنید و قطعات رو نصب کنید. بدون این که هیچ آسیبی به قطعات و مدارتون وارد بشه و تست کنید و در نهایت وارد لحیم کاری بشید.

این یه روشه و باز تاکید می­کنم که از سیم ­های مخصوصی به نام سیم جامپر باید استفاده بشه که سوزنی ­اند و سیم جامپر نری که وارد این سوراخ می­شه. این سوراخ­ها هم خب زیرش یک سری فلزهایی هستند که مدار مربوط می­کنن.

دو طرف که می­بینید خونه­ هایی که دو طرف هستند به صورت عمودی به هم متصلند اینه که شما یکی اینجا وصل کنید یکی این جا وصل کنید به هم مربوطند و این خونه­ ها به صورت افقی به هم مربوطند.

یه راه دیگه استفاده از فیبرهای سوراخ داره که این هم در سایزهای مختلفی وجود داره حالا فیبرهای سوراخ دار یا با توجه به سوراخشون یا نقطشون اصطلاحا شناخته می­شن که می­تونه اصلاً هزار سوراخ باشه. بعد سایزهای مختلف. این یه راهیه که مدار نیاز دارن که لحیم کاری بشن روی درواقع لحیم کاری می­شن روی برد و خوبیش اینه که نیاز ندارید که با PCB خودتون رو طراحی کنید با پروتئوس (proteus) یا آلتیوم (Altium) و فقط می تونید با داشتن نقشه قطعات رو قرار بدید و لحیم کاری کنید.

اینم یه روشی که برای تست اولیه معمولا استفاده می­شه. قبل از طراحی PCB و در نهایت استفاده از فیبرهای بدون سوراخ و فیبرهای کلی هستش که ما PCB خودمون رو بعد از طراحی روی این فیبرها پیاده­ سازی می­کنیم و در نهایت مدار اصلیمون ساخته میشه.

این فیبرها هم یا به صورت تک رو وجود دارن یا هم دو رو که دو طرفش لایه­ ی مس وجود داره و بعد از این که ما مدارمون رو می­ سازیم مدار یه چیزی مثلا این یک نمونه­ ی یک مداری که مثلا ساخته شده با PCB یعنی یک روش­هایی داره که در پست­ های آینده هم می­گم که ما درواقع PCB بعد از طراحی به راحتی ساحته و بعد لحیم کاری و بعد در نهایت مدارمون ساخته می­شه.

ممنونم که تا انتهای این پست همراه من بودید امیدوارم که مفید واقع شده باشه و ممنون از نگاهتون موفق باشید.

 

همچنین بخوانید: مدار تشخیص آب خالص!

بازدید مطلب:۱۲۱۹بار