امروزه کمتر کسی هستش که حداقل یک بار واژه کوادکوپتر یا پهپاد به گوشش نخورده باشه. به این وسیله در زبان انگلیسی drone گفته میشه. شاید اگر ۲۰ سال پیش به کسی از پهپاد و اندازه های مختلف اون حرف میزدی، با تعجب نگاه ت می کرد.

به شخصه یادمه که تا ۱۰ سال پیش این وسیله مفید به تولید انبوه نرسیده بود اما الان یعنی سال ۲۰۲۰ به سادگی می تونید انواع کوادکوپتر (پهپاد) رو از بازار چین یا وبسایت آمازون با قیمت های واقعاً خوب خریداری کنید. کوادکوپترهایی که قابلیت عکس برداری و تصویر برداری هوایی و حتی نقشه برداری رو دارند. 

ساخت این نوع ربات هم بسیار جذابه! امروزه انواع مسابقات رباتیک و FPV در سراسر دنیا و البته ایران هم برگزار میشه که افراد میتونن ساخته های خودشون رو تست کنن و به معرض نمایش بذارن.

اگر پهپاد دارای چهار ملخک باشه به اون کوادروتور هم گفته میشه. الته تعدادش میتونه بیشتر هم باشه اما بطور متداول ۴ تایی هستش. 

امروزه کاربرد کوادکوپترها خیلی زیاد شده. از نجات در زمان زلزله و آتش سوزی گرفته تا تصویربرداری، نقشه برداری، بررسی زمین های کشاورزی و غیره. علم روز از این مراحل گذشته و به دنبال ساخت کوادکوپترهایی با توانایی پردازش تصویر هستش. به عبارت دیگه ساخت پهپادهایی مبتنی بر یادگیری ماشین (machine learning) که میتونن بطور هوشمندانه اقداماتی رو انجام بدن. مثلاً ممکنه نیاز باشه تا ببینیم آیا میوه های یک باغ رسیدن یا نه! میشه از هوش مصنوعی و جمع آوری انواع دیتا استفاده کرد تا بشه این قضیه رو تخمین زد.

در این پست سعی کردم تا تمام موارد مرتبط با drone ها رو براتون تشریح کنم. توصیه می کنم تمام عکس ها رو ببینید. این پست برگرفته از اینستاگرام الک تیک  بوده و شامل ۱۶ تصویر متنوع و مفید هستش.

 

اگر نیاز به اطلاعات اضافی تر دارید این پست هم ببینید که قبلاً منتشر کردم.

بازدید مطلب:۱۷۶بار