آسیمو (ASIMO) یک روبات انسان‌نمای فوق العاده ساخت شرکت هوندای ژاپن می باشد. این ربات ۱۳۰ سانتیمتر قد و ۵۴ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بر روی دو پا با حداکثر سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت بدود. همچنین از دیگر ویژگی های آن توانایی درک حالات و حرکت های چهره انسان است. آسیمو می تواند متقابلا پاسخگوی واکنش های محیطی باشد. نام آسیمو برگرفته از ایکزن آسیموف است.

ربات اسیمو دارای سه میکروفون در قسمت سر برای دریافت پیام های صوتی و محیطی، دو دوربین در سر برای تشخیص فاصله، عمق و نوع اجسام محیطی و همچنین پنج سنسور در قسمت کوله پشتی برای تشخیص و اسکن پیرامون خود است. آسیمو با یک بار شارژ چهار ساعتی قدر است تا یک ساعت کار کند و این امر توسط باتری Li-Ion (لیتیوم-یون) امکان پذیر می شود.

این ربات تنها روبات انسان نمای جهان است که بدون واسط و نیروی کمکی از پله ها بالا و پایین می رود. آسیمو قادر به زندگی در محیط اجتماعی با توجه به سنسورها، اندازه و وزن خود است. 

در این کلیپ به صورت مختصر به بیان تاریخچه ایی از چگونگی تکامل ربات انسان نمای اسیمو شرکت هوندا پرداخته می شود. دیدن این کلیپ خالی از لطف نیست و شما را در جریان سیر صعودی پردازش و تکامل این ربات مشهور قرار می دهد. 

 

آپارات  آپارات

 

همچنین بخوانید: معرفی ربات انسان نمای سورنا ۳