اتوماسیون یا خودکارسازی به سیستمی اطلاق می شود که در آن از هوش مصنوعی و پاسخ هایی هوشمند در مقابل عملها و اتفاقات پیش آمده در محیط، به جای نیروهای انسانی استفاده شود. در همین راستا، اتوماسیون صنعتی نیز، به معنای بهره گیری از برنامه ها و ابزار آلات هوشمند بجای متصدیان انسانی، جهت کنترل دستگاه ها و فرایندهای صنعتی است. اتوماسیون نه تنها چیزی مشابه مکانیزه کردن نیست بلکه بسیار پیشرفته تر و جدا از آن است، چرا که مکانیزه کردن به معنای فراهم نمودن نیروهای زنده و انسانی به همراه ابزارها و دستگاه هایی است که آنها را در انجام کارها یاری نمایند و این در حالیست که اصلی ترین و مهمترین بخش اتوماسیون صنعتی، رباتهاییست که از سیستم هوشمند فرمان می گیرند.

امروزه اکثر صنایع بزرگ و پیشرفته و حتی منازلی که در آن زندگی می کنیم نیز از سیستم اتوماسیون و یا به اصلاح سیستم هوشمند بهره می برند. چرا که زندگی و کار کردن در دنیای پیشرفته امروز، نیازمند کنترلری هوشمند است تا مدیریت مربوط به فضای مورد نظر را به درستی انجام دهد. به همین علت می توان اظهار داشت که پیشرفتهای تکنیکی مربوط به سالهای اخیر، افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید، همگی بخاطر دقت بالای سیستم هوشمند در کنترل محیط اطراف ماست.

خودکارسازی

در هر محیطی بنا به شرایط و امکاناتی که در آن وجود دارد، سیستم اتوماسیون مخصوص همانجا طراحی می شود تا بتواند متناسب با شرایط لحظه ای به عملگرها فرمان دهد. بنابراین بطور کلی در یک فرایند صنعتی بخش اول یک چرخه کنترلی، برداشت اطلاعات از فرایند می باشد. در سیستم های هوشمند، جمع آوری اطلاعات از طریق سنسورها و یا همان حسگرها صورت می گیرد، حسگرهایی که در واقع نقش چشم و گوش سیستم هوشمند را ایفا می نمایند.

یکی از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسیون صنعتی، مانیتورینگ می باشد که نیاز اساسی و مبرم در صنایع محسوب می شود. در واقع مانیتورینگ عبارت است از جمع آوری اطلاعات مورد نظر از بخشهای مختلف یک واحد صنعتی و نمایش آنها با فرمت مورد نظر برای رسیدن به اهدافی چون نمایش و ثبت پارمترهای مهم سیستم، نمایش محل خرابی و زمان وقوع ایراد در هر یک از اجزای سیستم، ثبت اطلاعات و پارمترهای مورد نظر مدیران از قبیل زمانهای کارکرد، میزان تولید، میزان مواد  اولیه مصرفی، میزان انرژی مصرفی و …

اتوماسیون

در حالت کلی می توان اظهار داشت که یک فضا و پیرو آن ملزومات مربوط به آن، با استفاده از یک مانیتور لمسی و دادن فرمانهای مربوطه به سیستم هوشمند، به راحتی قادر به کنترل شدن است البته در این میان نوع تکنولوژی و مدل ارائه شده توسط دستگاه، اهمیت بسزایی دارد. برای مثال این امکان وجود دارد که سیستمی با استفاده از PLC و یا هر کنترلر دیگر کار کند و در عین حال این امکان وجود دارد که سیستمی مبتنی بر برنامه های Modbus و یا Scada باشد.

هر سیستم اتوماسیون از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل می شود که در بخش نرم افزاری، برنامه نویسی و مدیریت داده ها اهمیت دارد و بخش سخت افزاری به معنای مجموعه ای از ماژول ها و منطقه هاست که ماژول ها وظیفه ذخیره نمودن اطلاعات در خود را دارند.
در سیستم اتوماسیون صنعتی، برخلاف سیستم اتوماسیون منازل و یا به اصطلاح سیستم خانه هوشمند، روباتها و ماشین آلات صنعتی، نقش بازوهای اصلی سیستم را دارند. برای مثال در یک کارخانه بزرگ تولیدی، ماشین آلات مربوطه با دادن فرمان، روشن شده و با انتخاب نوع و چگونگی کار، طبق روندی منظم به کار خود ادامه می دهد و در عین حال نیز می توان از طریق دادن فرمانهای مختلف، سرعت، زمان، دما، فشار و دیگر مسائل مربوط به آن سیستم را کنترل نمود.

جدیدترین نوآوری های ارائه شده در اتوماسیون صنعتی عبارتند از: کنترل ماشین آلات صنعتی از راه دور،سیستم ضد سرقت هوشمند، مانیتور لمسی با کیفیت بالا جهت کنترل محیطی که هوشمند شده، امکان تعریف سناریو های مختلف و متنوع مدیریتی و …

به طور کلی می توان برخی از مزایای اتوماسیون صنعتی را اینگونه در نظر گرفت:

– تکرارپذیری فعالیتها و فرایندها

– افزایش کیفیت محصولات تولیدی

– افزایش سرعت تولید (کمیت تولید)

– کنترل کیفیت دقیقتر و سریعتر

– کاهش پسماندهای تولید (ضایعات)

– برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگانی

– افزایش بهره وری واحدهای صنعتی

– بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی

بازدید مطلب:۱۰۲۰بار