به احتمال زیاد نام منابع تغذیه بدون وقفه به گوشتان خورده است. این دستگاه های الکترونیکی که به اختصار UPS نامیده می شوند کاربردهای بسیاری در صنعت برق  و کارگاه های کوچک و بزرگ دارند. UPS ها با تامین توان پیوسته در مواقع اضطراری و وارد مدار شدن سریع موجب افزایش قابلیت اطمینان شبکه محلی می شوند. این ابزارات همراه با یک ذخیره ساز (اغلب باتری) هستند تا توانایی تامین توان داشته باشند. اگر اطلاعی از این تجهیزات ندارید حتما کتاب تالیفی زیر را مطالعه نمایید. در این کتاب اطلاعات به روزی از UPS ها، نحوه اتصال به سایر دستگاه ها، باتری ها، ساختار داخلی، کاربردها، سایر منابع ذخیره ساز و مدار و محصولات موجود جهانی به دست می آورید. برای خرید کتاب از سایت معتبر آزمون تاپ از لینک زیر استفاده نمایید:

خرید کتاب منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) 

پس می توان به صورت خلاصه UPS را اینگونه تعریف کرد:

وسیله‌ای است که در کنار یک مصرف کننده (بار) نصب می‌شود و هنگام قطع یا تغییرات شدید ولتاژ ورودی، امکان ادامهٔ کار در حالت نرمال را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند.

حال که بصورت مختصر با مفهوم UPS آشنا شدید به مطلب این پست می رسیم. بصورت کلی مدارات UPS از گستردگی و پیچیدگی بالایی برخوردار است (به معنای عدم درک یک مهندس عادی نیست!) و بیان این مدار و ساخت آن نیاز به ظرافت دارد (در کتاب مذکور به ان اشاره شده است). اما می توان از مفهوم ایجاد یک ولتاژ ثابت و بدون ریپل در خروجی توسط باتری، برای ساختن یک مدار ساده استفاده نمود.

در این مقاله کوتاه و مفید، نحوه ساختن یک UPS ساده آموزش داده می شود و مانند مدل تجاری عمل کرده و خروجی ۵ ولت تنظیم شده و ۱۲ ولت تنظیم نشده را می دهد. البته دستیابی به ولتاژ های بالاتر امکان پذیر است و نیاز به تعویض رگولاتور و باتری می باشد. با وجود برق شهر یک باتری شارژ شده و هنگام قطع برق، ولتاژ ثابت در خروجی ظاهر می گردد. این مدار و توضیحات تکمیلی را بصورت رایگان از لینک زیر دانلود نمایید و لذت ببرید.

download
size۱۲۲ کیلوبایت

passwordندارد

filePDF

 

همچنین بخوانید: سیستم ها و منابع برق اضطراری

بازدید مطلب:۵۰۲۴بار