ماشین جریان مستقیم (ماشین DC) یک وسیله تبدیل انرژی با کاربرد بسیار در صنعت است که توانایی تولید گشتاور راه‌اندازی بالا و متغیر برای بارها را دارد. ماشین‌های جریان مستقیم به دلیل استفاده از نیروی الکتریکی DC در خودروها، درصد زیادی از تولید ماشین‌های الکتریکی را به خود تخصیص می‌دهند. همچنین این نوع ماشین در کاربردهای صنعتی که کنترل دقیق سرعت و گشتاور مورد نیاز است، استفاده‌های فراوان دارد.

کموتاسیون چیست؟

برای تبدیل کمیت چرخان (گردش آرمیچر) به کمیت مستقیم (ولتاژ و جریان) و ساکن نگه‌داشتن نیروی محرکه مغناطیسی آرمیچر به کموتاتور نیاز است. مهترین کار کموتاتور همان طور که گقته شد یکسوکردن کمیت متناوب در پیچک آرمیچر به کمیت مستقیم در جاروبک‌های یک ژنراتور می‌باشد. در واقع کموتاتورها با انجام فرایند کموتاسیون مانند یک یکسوساز عمل کرده و کمیت های متناوب ماشین DC را به مستقیم تبدیل می کنند.

برای کسب اطلاعات جامع در رابطه با فرایند کموتاسیون اسلاید زیر بطور رایگان قرار داده شده است. در این اسلاید به طور خلاصه به همراه تصاویر متنوع و رنگی فرایند کموتاسیون در ماشین های DC و همچنین نوع سیم پیچی موجی و روی هم توضیح داده می شود. این مطلب برای اولین بار در الک تیک ارائه می گردد.

download دانلود مستقیم
downloadدانلود غیر مستقیم
size۱٫۴ مگابایت

passwordelectic.ir

filePPT

 

همچنین بخوانید: نمونه سوال درس ماشین های الکتریکی ۱

بازدید مطلب:۲۳۵۵بار