سرگذشت ورود برق به ایران جالب است. برای اولین بار در سال ۱۲۸۴ خورشیدی، برق توسط حاج‌ حسین آقا امین ‌الضرب اصفهانی، وارد ایران می‌شود. امین الضرب اصفهانی از تجار مشهور دوره قاجار و پهلوی و نماینده مجلس شورای ملی بود. 

در یکی از سفرهایی که او با مظفرالدین شاه به روسیه داشت، متوجه این می شود که کارخانه ای در حال کار بوده و چراغ هایی نیز روشن می شوند. او کنجکاو شد و از آنجا که هوش اقتصادی بالایی داشت، در همان سفر قرار داد احداث کارخانه برق را امضا کرد. در واقع وی اولین دستگاه تولید برق را از کشور روسیه خریداری کرده و وارد ایران کرد. 

کارخانه امین الضرب در ابتدا موجب روشنایی خیابان‌های لاله‌زار، شاه آباد، سعدی و چراغ برق شد.

هر شب عده زیادی از افراد برای دیدن لامپ های روشنایی به خیابان های مذکور آمده و به تماشا می نشستند. با آنکه مشاهده لامپ های روشنایی برای مردمی که با چراغ های روغنی و نفتی امورات میگذراندند بسیار جذاب بود، اما در بین آن ها افرادی بودند که برق را قدرت شیطان می دانستند! در کنار دیدگاه مذهبی، قشری دیگر نیز برق را محصول فرنگ دانسته و روی خوش نشان نمی دادند. 

مخالفان صنعت برق در ابتدا شروع به شکستن لامپ ها و قطع سیم های برق کردند. آن ها ترجیح می دادند تا زا چراغ های زنبوری خود استفاده کنند. 

حاج امین الضرب فردی باهوش بود و مایل به پذیرفتن شکست در این عرصه نبود. وی برای اینکه نظر اکثریت جامعه را جلب کند، در جشن میلاد امام زمان (عج) شروع به تزیین و منور سازی تمام خیابان های امیریه تهران کرد. وقتی مردم زیبایی لامپ های رنگارنگ و نمای آن را دیدند، میل و رغبتی بیشتر پیدا کردند تا از این صنعت نوین استفاده نمایند.  

از این پس آنها این ابتکار امین‌الضرب را به خانه‌های خود بردند و به تدریج برق، جای چراغ‌های زنبوری و وسایل روشنایی اولیه را گرفت.

البته شایان ذکر است که برق در ابتدا فقط برای رجال و افراد مشهور قابل استفاده بود اما کم کم در کل جامعه جای پیدا کرد.

بازدید مطلب:۷۳۹بار