استفاده از مولدهای کوچک برای تولید برق بعد از ایجاد نیروگاه‌های بزرگ رنگ باخت اما با پیشرفت تکنولوژی‌های تولید برق در مقیاس کوچک و ایجاد تجدید ساختار در صنعت برق و مسائل زیست‌محیطی، باعث مطرح‌شدن مجدد این مولدها در صنعت تولید برق شده است.

تولید پراکنده یا DG عموماً عبارت است از تولید برق در محل مصرف اما گهگاه به تکنولوژی‌هایی گفته می‌شود که از منابع تجدید پذیر برای تولید برق استفاده می‌کنند. چیزی که عموماً موردقبول است، این است که این مولدها صرف‌نظر از نحوه تولید توان آن‌ها، نسبتاً کوچک بوده و ظرفیت آن‌ها معمولاً کمتر از MW300 می‌باشد و مستقیماً به شبکه توزیع وصل می‌شوند.

مشکلات طراحی، بهره‌برداری اقتصادی، مسائل زیست‌محیطی، مشکلات تأمین سوخت و راندمان پایین نیروگاه‌های بزرگ، بالا بودن هزینه نصب و بهره‌برداری شبکه‌های توزیع و انتقال، افزایش روزافزون تقاضای بار و فوایدی از قبیل بالا رفتن قابلیت اطمینان شبکه، کاهش افت ولتاژ، بهبود پروفیل ولتاژ و … باعث استفاده روزافزون از منابع تولید پراکنده ‌شده است.

بالا رفتن هزینه‌های انتقال و توزیع، به مولدهای تولید پراکنده این امکان را می‌دهد که برق تولیدی خود را به قیمتی ارزان‌تر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. بخصوص در سیستم‌های تجدید ساختار شده، تولید پراکنده می‌تواند در مناطقی که دارای LMP بالاتری هستند، توجیه اقتصادی داشته باشد. علاوه بر این، تولید پراکنده امکان استفاده از منابع پاک برای تولید برق را می‌دهد.

در این مطلب دانلود رایگان مقاله ای کوتاه در رابطه تولیدات پراکنده و نگاه آماری به آنها ارائه شده است. با مطالعه این مقاله دیدگاهی کلی از تولید پراکنده، تعاریف، اطلاعات آماری از گذشته تا حال و آینده خواهید داشت.

downloadدانلود مستقیم
size۵۰۰ کیلوبایت

passwordندارد

filePDF

 

همچنین بخوانید: مفاهیم تولید پراکنده

بازدید مطلب:۸۸۱بار