پیش از شروع عصر فناوری، برای کم کردن هزینه تولید انرژی الکتریکی مکان یابی نیروگاه انجام می شد و برای کاستن از پیچیدگی ها و طراحی سیستم انتقال نیرو، نیروگاه ها در نزدیکی مناطق صنعتی و شهرها احداث می شدند.

با رشد جوامع انسانی و در پی آن، افزایش مصرف انرژی الکتریکی، نیاز به زمین برای مستقر کردن نیروگاه های جدید و یا توسعه نیروگاه های موجود افزایش یافت. از طرف دیگر، محدودیت های ایجاد شده در اثر مقررات منطقه ای، باعث گردید تا اجازه ساخت و یا توسعه نیروگاه های موجود در مکان های اولیه صنعتی داده نشود. از سوی دیگر، نیاز به تأمین مداوم انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه ها باعث شد تا این واحدها مجبور شوند در اطراف و حومه مناطق صنعتی تاسیس شوند.

اما با مورد استفاده قرار گرفتن مکان های اولیه و مناسب برای ساخت نیروگاه، جستجو برای یافتن محل های جدید و مناسب پیچیده تر و مشکل تر شد و پارامترهای اقتصادی و فنی تحت تاثیر فشارهای اجتماعی و رقابت صنعتی قرار گرفتند. این مساله که انرژی فسیلی رو به کاهش است و آلودگی زیست محیطی زیادی ایجاد می کند، باعث شد تا جامعه بشری رویکرد بهتری نسبت به این نوع انرژی داشته باشد. از این رو، جهت توسعه این انرژی نیاز به مکان های مناسب برای استقرار این تاسیسات احساس میشود.

نیاز به انرژی الکتریکی در جامعه کنونی با توجه به انواع مصارف (خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی) نیازی روزافزون می باشد که این نیاز دارای رشدی سالیانه حدود ۷% بطور متوسط در کشور می باشد.

با افزایش میزان تقاضا برای انرژی الکتریکی، تجدید ساختار در صنعت برق و نیز افزایش راندمان واحدهای تولیدی کوچک، شرکت های برق تمایل بیشتری برای بهره برداری از این واحدها در سیستم توزیع و در نزدیکی مصرف کننده ها پیدا کرده اند.

با توجه به مطالب بالا، مفهوم تولیدات پراکنده شکل گرفت یعنی تولید در قسمت توزیع و نزدیک بار. یکی از پرکاربردترین و مشهورترین تولیدات پراکنده فتوولتائیک (PV) می باشد. در این اسلاید آموزشی ابتدا مفاهیم مربوط به تولیدات پراکنده بیان شده و سپس هر کدام معرفی می شوند. در انتها مدلسازی و بررسی دو مقاله مفید از سلول های خورشیدی و تاثیر آن بر شبکه توزیع در دستور کار قرار می گیرد.

به منظور دانلود رایگان PDF این اسلاید از لینک زیر اقدام کنید. به دلیل وجود افکت در اسلاید شاید تصاویر تداخل داشته باشند. برای خرید فایل اسلاید به فروشگاه الک تیک مراجعه فرمایید.

download 
size۵٫۶ مگابایت

passwordندارد

filePDF

 

خرید فایل اسلاید

 

 

همچنین بخوانید: مفاهیم تولید پراکنده

بازدید مطلب:۴۵۱۱بار