امروزه گرایش به ساخت ابزارات کاربردی و کم‌هزینه رو به افزایش بوده و در الک تیک هدف ارائه مطالب پرمحتوا و مثمر ثمر است. در این کلیپ چگونگی ساخت یک دزدگیر قابل‌نصب بر روی درب به‌طور کامل و واضح تشریح شده است. هنگامی‌که درب باز شود، این دزدگیر به صدا درآمده و ساکنین را از ورود و خروج آگاه می‌سازد. همان‌طور که در بالا اشاره شد، از مهم‌ترین ویژگی‌های این دزدگیر الکترونیکی، کم‌هزینه بودن و ساخت ساده است.

برای ساخت این دزدگیر نیاز به یک گیره لباس معمولی، دو باتری قلمی DC ساده، چسب حرارتی، دریل و مته برای سوراخ کردن، پیچ به‌اندازه شماره مته، بازر، سیم نازک مفتولی و لحیم برای اتصالات می‌باشد.

ابتدا دو سمت پهن (جای دست) گیره را با چسب پوشانده تا دو باتری قلمی را متصل کنیم. توجه شود که باتری‌ها به‌صورت برعکس هم باید نصب کرد. شکل زیر به‌خوبی چگونگی نصب باتری‌ها بر روی گیره نشان می‌دهد.

سپس با مته دو سوراخ ریز در قیمت دهانه گیره ایجاد می‌کنیم. در مرحله بعد پیچ‌ها را مطابق شکل زیر در سوراخ ای ایجادشده قرار می‌دهیم (پیچ می‌کنیم). توجه شود که قسمت پهن پیچ‌ها باید رو به هم بوده و از داخل گیره به هم برخورد داشته باشند.

در گام بعدی نوبت به بازر می‌رسد. بازر که به انگلیسی Buzzer گویند، قطعه کوچک برای تولید صدا می‌باشد. این قطعه الکترونیکی ارزان‌قیمت و در دسترس، با ولتاژ مستقیم DC کارکرده که باید ولتاژ را به دو پین مثبت و منفی آن اعمال کنیم. ولتاژ اعمالی به بازر در گستره ۱٫۵ ولت الی ۳۰ ولت ممکن است باشد و در این پروژه بازر معمولی مناسب خواهد بود.

قسمت پیزو الکتریک بازر را از طریق چسب به بنده گیره چسبانده و سپس دو پین آن را به یک پیچ و یک باتری متصل می‌نماییم. درواقع بازر بین باتری و یک پیچ قرار می‌گیرد. سیم قرمز بازر مثبت بوده که به قطب مثبت باری متصل می‌شود.

در مرحله بعد یک رشته سیم مفتولی را به دو قسمت تقسیم کرده تا در دونقطه لحیم کنیم. باید باتری‌ها به‌صورت سری وصل نمود و همچنین یک سر باتری دوم و پیچ دوم را نیز به‌صورت سری وصل کرد. شکل زیر به‌خوبی کلیات کار و چگونگی نصب را نشان می‌دهد.

در گام آخر یک‌تکه کاغذ کلفت را بین دو سر گیره قرار می‌دهیم زیرا بدون آن، مدار الکتریکی از طریق اتصال پیچ‌ها بسته‌شده و به‌طور پیوسته صدای بوق می‌دهد. شکل زیر نمونه کاغذ مناسب و یک‌بند آویزان شده به آن را نشان می‌دهد.

درنهایت این دزدگیر الکترونیکی را به قسمت پشت درب وصل کرده که با حرکت درب و جدا شدن تکه کاغذ از بین گیره، صدای بوق ممتد ایجاد می‌شود. شکل زیر کار نهایی را نشان می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر این کلیپ کوتاه را مشاهده نمایید. 

آپارات  آپارات

 

همچنین برای مشاهده کامل کلیپ، با پرداخت وجه بسیار ناچیز کلیپ با کیفیت، کامل و با توضیح فارسی را دریافت کنید. بر روی لینک کلیک نمایید.

بازدید مطلب:۵۴۵۹بار