در این اینفوگرافی بسیار جالب و آموزنده که به همت شرکت توزیع برق هرمزگان تهیه شده، چرخه تولید تا توزیع برق را به تصویر می کشد. بطور کلی سه مرحله تولید، انتقال و توزیع برای تولید توان الکتریکی وجود دارد که در تمام دنیا طی می شود.

این اینفوگرافی نحوه تولید انرژی را در قسمت نخست شکل، بصورت کاملا گرافیکی و ابتدایی نشان می دهد. نفت پس از استخراج از زیر زمین، در پالایشگاه های مخصوص فرآوری می شود. سپس این سوخت فسیلی به نیروگاه ها منتقل خواهد شد. نیروگاه موجود در تصویر از نوع حرارتی می باشد (همانطور که در اغلب نقاط کشور اینگونه است).  در نیروگاه حرارتی از احتراق سوخت فیلی برای ایجاد گرمای لازم به منظور جوش اوردن آب در دیگ های بخار استفاده می شود. بخار موجود به سمت توربین های متصل شده به ژنراتور سنکرون منتقل شده، تا آن ها را به حرکت در آورد.

با چرخش توربین، ژنراتور نیز به حرکت در می آید، و انرژی الکتریکی تولید خواهد شد. سطح ولتاژ تولید شده توسط ژنراتورها محدود بوده و اگر به همین شکل منتقل شوند، به دلیل وجود تلفات به دست مشترکان دور دست نمی رسند؛ پس از ترانسفورماتور افزاینده برای افزایش سطح ولتاژ استفاده می شود.

ولتاژ در سطوح بالا از طریق دکل های غول پیکر فشار قوی، به شهرها و روستاها منتقل خواهد شد. سطح ولتاژ دکل های برق بالاست و به هیچ وجه مناسب مشترکین نمی باشد در نتیجه توسط یک ترانسفورماتور کاهنده به سطوح ولتاژ پایین تقلیل می یابد.

این ولتاژ کاهش یافته در طی یک مرحله کاهندگی دیگر (پست هوایی) به محله های کوچک و خانوارهای غیرصنعتی می رسد. در واقع تیرهای برق موجود در اطراف ما، حامل ولتاژ فشار ضعیف (۴۰۰ ولت) مناسب برای استفاده خانگی هستند. 

در این مرحله ولتاژ با سیم کشی های موجود از کنتور برق، به خانه منتقل شده و می توان از آن بهره برد. همانطور که مشاهده شده، چرخه تولید تا توزیع برق پر هزینه و به سادگی نیست، پس در مصرف برق صرفه جویی کنیم.

 

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ کلیک کنید

 

همچنین بخوانید: اینفوگرافی: انرژی تجدیدپذیر ضرورتی انکار ناپذیر!

بازدید مطلب:۱۹۷۹بار