با عبور از جشن چهل‌سالگی انقلاب، عکسی جالب‌توجه که در سایت خبری برق نبوز منتظر شده بود، نظر من را جلب کرد. فارغ از هر نگاهی، این عکس کلیات صنعت برق ایران را در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به‌خوبی نشان می‌دهد.

خوشبختانه تقریباً می‌توان گفت که اکثر قریب به‌اتفاق شهرها و روستاهای ایران دارای برق هستند و دیگر خبری از چراغ‌های نفتی و گازی نیست. اتفاقی مطلوب که خوشبختانه در طی این سال‌ها محقق شده است. نکته اینکه تعداد روستاهای دارای برق این کشور ۵۷ هزار و ۲۰۰ مورد می‌باشد.

تعداد مشترکان صنعت برق در سال ۹۷ در حدود ۳۵ میلیون بوده که با احتساب مصرف صنعتی، حدود بیش از ۸۰ هزار مگاوات توان الکتریکی هرساله تولید می‌شود.

از کل مشترکان صنعت برق، ۲۸ میلیون آن‌ها از نوع خانگی بوده و بیش از ۴ میلیون مشترک تجاری وجود دارد. بیش از ۲ میلیون مشترک نیز در بخش‌های کشاورزی، عمومی و صنعتی وجود دارند.

به‌طورکلی ۵۷۵ مگاوات انرژی برق از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود که انرژی باد با ۴۵ درصد بیشترین حجم و پس‌ از آن خورشیدی با ۳۵ درصد در مکان دوم قرار دارد. منبع بعدی تولید برق تجدید پذیر برق‌آبی با ۱۶ درصد و بازیافت و زیست‌توده با کمتر از ۳ درصد می‌باشند.

خوشبختانه صادرات برق به ۵ کشور همسایه نیز وجود داشته است که بیشترین آن‌ها کشور عراق است.

به‌طورکلی حال صنعت برق ایران اسفناک نیست اما به نظر نیاز به گسترش و به‌روزرسانی بیشتر احساس می‌شود. ای‌کاش پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی بی‌ارزش دانشگاه‌ها دردی از صنعت برق ایران دوا می‌کرد. یکی از مهم‌ترین الزامات فعلی کاهش تلفات و به‌روزرسانی تجهیزات می‌باشد که متأسفانه به علت عدم ایجاد اتصال مناسب بین صنعت و دانشگاه، تحقیقات علمی صرف مسائل واهی و نامرتبط با این کشور شده است.

 

 

همچنین بخوانید: کنترل صنعتی

بازدید مطلب:۴۹۸۷بار