برخی از سیستم های حساس و مهم در منازل و اماکن عمومی یا در ادارات و کارخانجات، باید هنگام قطع برق شهر به کار خود ادامه دهند. برخی از مشکلاتی که هنگام قطع برق در ساختمان به وجود می آید، عبارتند از: ازکارافتادن آسانسورها؛ ازکار افتادن درهای اتوماتیک؛ ازکار افتادن سیستم گرمایش و سرمایش وتهویه مطبوع؛ ازکار افتادن پمپ های تأمین فشار آب و پمپ های آتش نشانی؛ نبودن روشنایی.

با توجه به موارد بالا، متوجه ضرورت چاره اندیشی برای مواقع قطعی برق می شویم. بنابراین باید منابعی برای تأمین برق در زمان نبودن برق شبکه در نظر گرفته شود. در این کتاب الکترونیکی بصورت کامل و مفید و مختصر به بررسی این منابع و نحوه نصب و راه اندازی آنها خواهیم پرداخت.

کتاب سیستم های برق اضطراری اصغریان

منابع تغذیه اضطراری

منابع تغذیه ای که وظیفه تأمین برق را در هنگام قطع برق شبکه به عهده دارند، منابع تغذیه اضطراری نامیده می شوند. این منابع بسته به سیستم مورد تغذیه خصوصیات متفاوتی دارند. برخی از منابع برق اضطراری که از باتری برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می کنند فقط قادرند برای مدت محدودی، بسته به مقدار مصرف سیستم مورد تغذیه، برق آن را تأمین نمایند. ولی برخی دیگر قادرند به مدت نامحدودی تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر برق اضطراری را تأمین کنند. این گونه سیستم ها دارای موتور مکانیکی و ژنراتورند و تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی تأمین شود می توانند برق اضطراری را تأمین نمایند.

خصوصیت دیگری که منابع تغذیه اضطراری را از یکدیگر متمایز می کند مدت زمانی است که طول می کشد تا بعد از قطع برق شبکه برق اضطراری وصل شود. برخی از این سیستم ها قادرند بدون تأخیر بعد از قطع برق شهر در عرض چند میلی ثانیه برق اضطراری را وصل نمایند. این گونه منابع تغذیه اضطراری، که معمولاً انرژی خود را از باتری تأمین می کنند، در مکان هایی مانند اتاق عمل، اتاق کامپیوتر، سیستم های نظامی و مانند آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقابل سیستم هایی که از موتور مکانیکی و مولد برای تولید برق اضطراری استفاده می کنند، به دلیل اینکه موتور مکانیکی برای راه اندازی نیازمند زمان است، وصل برق اضطراری با تأخیر صورت می گیرد. لذا با توجه به خصوصیات و نیاز محل مورد استفاده، یکی از این سیستم ها یا ترکیبی از هر دو نوع ممکن است استفاده قرار گیرد. 

برای کسب اطلاعات جامع تر از سیستم های برق اضطراری کتاب الکترونیکی زیر را بصورت رایگان دانلود نمایید. این کتاب در کتابخانه های مجازی برای دانلود قرار داده شده است.

downloadدانلود از کتاب سبز
downloadدانلود از کتابخانه الکترونیکی امید ایران
downloadدانلود غیر مستقیم
size۱٫۱ مگابایت

passwordندارد

filePDF

 

همچنین بخوانید: دسته‌بندی UPS ها بر اساس توان

بازدید مطلب:۸۱۹بار