توربین گازی ( Gas Turbine) یکی از انواع منابع تولید انرژی به شمار می آید که بر پایه احتراق و توسط سیال عامل هوا کار می کند.

فرایند تولید انرژی در توربین های گازی بدین صورت است که در ابتدا هوا در دما و فشار محیطی وارد کمپرسور شده تا فشرده شود. سپس در مرحله بعد هوای فشرده شده (کاهش حجم) و کمی گرم شده وارد محفظه احتراق برای ترکیب با سوخت می شود. از ترکیب سیال و سوخت و ایجاد احتراق در محفظه، دمای گاز به شدت افزایش می یابد. در نهایت این گاز با دمای بسیار بالا وارد توربین می شود. از برخورد گاز با توربین و چرخش آن، ژنراتور کوپل شده می چرخد. از چرخش ژنراتور انرژی الکتریکی ایجاد و توان تولید میگردد. 

کمپرسور این نیروگاه ها مشابه توربین بوده و حدود ۴۰ درصد انرژی خروجی را مصرف میکند. توربین های گازی که در نیروگاه ها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرند مزایای زیادی دارند. اندازه نیروگاه توربین گازی، در مقایسه با نیروگاه بخار، کوچکتر، وزنش کمتر وهزینه اولیه آن برای تولید هر واحد توان از هزینه مربوط به نیروگاه بخار کمتر است. همچنین نیاز به آب برای خنک سازی ندارند.
با توجه به توضیحات بالا و بطور خلاصه، هوای ورودی با دمای محیط در ابتدا فشرده شده و سپس با گاز در در محفظه احتراق ترکیب می شود. ترکیب حاصل موجب چرخاندن توربین و تولید برق خواهد شد.

همچنین بخوانید: نیروگاه گازی

برای کسب اطلاات جامع تر در رابطه با تاریخچه، کاربردها، سیکل کاری، مزایا و معایب و همچنین اطلاعات آماری مرتبط با توربینهای گازی فایل زیر را بصورت رایگان دانلود نمایید. همچنین درصورت لزوم می توانید اسلاید مربوط به این فایل PDF را با هزینه بسیار ناچیز و بصورت مطمئن از ما خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نیاز به پشتیبانی از طریق راه های ارتباطی موجود در بخش “تماس با ما” اقدام نمایید.

downloadدانلود غیر مستقیم
size۱٫۷۹ مگابایت

passwordندارد

filePDF

 

جعبه دانلود

برای خرید محصول به فروشگاه الک تیک مراجعه

فرمایید. پیشاپیش از صبر و شکیبایی

شما سپاسگذاریم.

بازدید مطلب:۸۵۸بار