در این کلیپ بصورت خلاصه نحوه استفاده از یک کلمپ متر شرح داده شده است. کلمپ ابزاری برای اندازه گیری جریان کابل ها می باشد یعنی در مواردی که امکان سری شدن آمپر متر وجود ندارد، از کلمپ متر استفاده می شود.

بطور کلی همیشه برای اندازه گیری جریان باید آمپرمتر را بصورت سری در مدار قرار داد. سری کردن آمپرمتر در سیم های قدرت و سیم کشی های صنعتی و مسکونی امکان پذیر نیست زیرا باید سیم حامل جریان را از نقطه ای قطع نمود. در این حالت از کلمپ متر یا اصطلاحا کلمپ استفاده خواهد شد. در واقع کلمپ برای اندازه گیری جریان بزرگ به کار می رود.

کلمپ یا کلمپ متر دارای دو فک متحرک و یک شاسی است که با فشردن این شاسی، فک ها باز شده و سیم حامل جریان بین دهانه قرار می گیرد. پس از قرار گیری سیم، جریان آن در صفحه دیجیتال کلمپ نشان داده خواهد شد. فک کلمپ متر از ماده فریت تشکیل شده که با بستن دهانه یک حلقه به وجود می آید. سیم حامل جریان دارای میدان مغناطیسی است، لذا این میدان در حلقه القا شده و در نتیجه جریان عبوری از سیم تشخیص داده می شود. این مساله بسیار شبیه به هسته آهنی یک ترانسفورماتور قدرت است.

یکی از نکات مهم در استفاده از کلمپ ها (در این کلیپ به همین قضیه پرداخته شده است)، عدم اندازه گیری فاز و نول و یا کابل های سه فاز با هم است. اگر تک فاز و نول را داخل دهانه کلمپ قرار دهید، احتمالا عددی نزدیک به صفر را نشان دهد زیرا در این حالت خنثی سازی میدان های مغناطیسی رخ میدهد. همچنین توجه شود که فک های کلمپ کاملا بسته شده باشند تا حلقه به خوبی تشکیل شود.

همانطور که تشریح شد، کلمپ مترها فقط توانایی اندازه گیری جریان عبوری از سیم را دارند. اغلب کلمپ ها از نوع AC برای سنجش جریان متناوب هستند. جدیدا کلمپ مترهایی با قابلیت اندازه گیری جریان DC (مستقیم) نیز در کنار AC ساخته شده که قیمت بالاتری دارند. در آنهایی که جریان DC را میسنجند، سنسور اثرهال (Hall Effect) استفاده شده است و دقت بیشتری دارند (سبت به کلمپ های ترانسی رایج).

کلمپ متر ها انواع گوناگونی دارند و برخی مدل ها علاوه بر جریان، دارای ابزار برای اندازه گیری دما، مقاومت و ولتاژ نیز هستند. بصورت کلی با فک های کلمپ پارامترهای مذکور را نمیتوان اندازه گیری کرد و باید پراب جداگانه تعبیه شود. امروزه اغلب کلمپ مترهای ساخته شده دارای کارکردهای مختلفی هستند.

در کلیپ زیر نحوه استفاده صحیح از کلمپ متر به سادگی تشریح شده است. این کلیپ صداگذاری فارسی از کلیپ اصل انگلیسی می باشد. پیشاپیش بابت کم کیفیت بودن صداگذاری پوزش می طلبم.

آپارات  آپارات

 

برای آشنایی بیشتر با قسمت های مختلف یک کلمپ متر عکس زیر را به دقت مشاهده کنید.

 

همچنین بخوانید: محدود کننده جریان خطا

بازدید مطلب:۱۵۰۲بار