در این کلیپ کوتاه و مفید، چگونگی کارکرد پنل (آرایه) های خورشیدی برای تولید انرژی پاک شرح داده می شود. ابتدا توضیحی در رابطه با آرایه (پَنِل) خورشیدی ارائه شده تا به تشریح چگونگی کارکرد آن برسیم.

آن چیزی که ما میبینیم در واقع پَنل (Panel) های فتوولتائیک (photovoltaic) یا PV نامیده می شوند.

پَنِل یا ارایه PV متشکل از ماژول های PV است. هر ماژول نیز متشکل از صدها و یا هزاران قطعه ریز به نام سلول خورشیدی یا PV Cell می باشد. به عبارت دیگر، از کنار هم قرار دادن صدها سلول خورشیدی، ماژول تشکیل شده و از اتصال ماژول ها، آرایه خورشدی ایجاد می شود. هر سلول خورشیدی توانایی تولید حدود یک الی دو ولت را دارد که رقم بسیار پایینی است.

همچنین بخوانید: مدار معادل سلول های خورشیدی

امروزه یکی از مشکلات استفاده از آرایه خورشیدی، راندمان پایین و هزینه بالای آن است. راندمان سلول ها علاوه بر وابستگی به شدت تابش نوری و در نتیجه قابلیت اطمینان پایین، کم است. در قبال هزینه پرداختی برای ساخت نیروگاه خورشیدی، راندمان مناسب نمی باشد اما این قضیه در سال های اخیر بسیار بهبود پیدا کرده و در آینده نزدیک قطعا مرتفع خواهد شد. شایان ذکر است که نیروگاه خورشیدی متشکل از صدها آرایه (پَنِل) خورشیدی می باشد.

همچنین بخوانید: انواع پیکره بندی های پنل فتوولتائیک متصل به شبکه

همانطور که در این کلیپ دیده می شود، با تابش نورخورشید، آرایه شروع به تولید ولتاژ و توان الکتریکی می کند. خروجی آرایه ها بصورت مستقیم یا dc است و در نتیجه نیاز به اینورتر (inverter) برای تبدیل به ولتاژ متناوب یا AC وجود دارد. این ولتاژ متناوب به مصرف داخلی می رسد.

در خروجی اینورتر، دستگاه اندازه گیر نصب می شود که در صورت کاهش مصرف و ازدیاد تولید، مابقی به شبکه توزیع سراسری فروخته شود. همچنین برای افزایش قابلیت اطمینان، پیش از اینورتر یک باتری خشک قرار داده تا در ساعات پر مصرف تامین کننده توان باشد.

آپارات  آپارات

 

همچنین بخوانید: خانه ای با پنل خورشیدی و سیستم ذخیره انرژی

بازدید مطلب:۱۱۳۰بار