کابل RCA (آر سی اِی) یک رابط مرسوم و شناخته شده برای کاربردهای صوتی و تصویری است. حتما این کابل ها را در پشت تلویزیون و یا ویدئوی خود مشاهده کرده اید. رابط RCA در رنگ های مختلف برای انتقال اطلاعات و صوت استفاده می شود.

گاهی ممکن است در خودرو و منزل خود نیاز به چنین رابطی داشته باشید. در این مطلب آموزشی گام به گام و بصورت تصویر محور، چگونگی ساخت یک کابل RCA به بهترین و کم نویز ترین شکل ممکن را آموزش می بینید.

گام اول:

ابتدا هویه لحیم کاری خود را روشن کنید تا زمان آغاز لحیم کاری به خوبی داغ شده باشد. مواظب برخورد نوک هویه داغ با اجسام و بدن خود باشید. بهترین روش استفاده از پایه ارزان هویه در این مواقع است.

گام دوم:

یک کابل صوتی را به اندازه مورد نظر خود و توسط یه سیم چین و یا انبردست جدا کنید.

گام سوم:

با استفاده از یک سیم چین و یا کاتر (cutter) تیز (از قیچی نیز می توان استفاده کرد)، حدود ۲ سانتی متر از عایق روی سیم را جدا کنید. فقط توجه شود که این عمل به آرامی صورت گرفته تا موجب برش سیم نشود.

گام چهارم:

کابل ها را از هم جدا کنید. بسیاری از کابل ها دارای چهار هادی هستند که در اینصورت سیم های هم رنگ را به هم بپیچانید.

گام پنجم:

لحیم کاری انتهای سیم را انجام دهید. این کار علاوه بر ادغام کابل های چند رشته ای پیچیده شده(سیم های هم رنگ بهم)، موجب اتصال بهتر سیم به پایانه RCA خواهد شد.
سیم را گرم کنید و لحیم را در مقابل آهن متصل به سیم قرار دهید. سیم هادی گرم باید درجه حرارت بالا را برای لحیم کاری برای ذوب شدن فراهم کند و یک پوشش مناسب را اعمال کند.

گام ششم:

از شرینک های حرارتی ( heat shrink) استفاده کنید. اگر هدف ساخت چندین کابل برای منظورهای مختلف دارید، از شرینک در رنگ های متفاوت استفاده نمایید.

حدودا ۲٫۵ سانتی متر از شرینک را برش داده و دسته هادی ها را از آن رد کنید (مطابق تصویر زیر). تا انتها نباید پوشیده شود. سپس از یک هیتر و یا سشوار با گرمای مناسب استفاده کنید تا شرینک به خوبی جذب و بسته شود.

گام هفتم:

در این مرحله سر RCA خود را جداسازی کرده و بصورت منظم نگه دارید (مطابق تصویر زیر).

گام هشتم:

قسمت تهتانی RCA را ازسیم ها رد کنید. این بخش لازم است تا بتوانید در زمانی که شما آن را جوش داده اید پیچ را بچرخانید.

گام نهم:

در این مرحله، سیم سیگنال را به RCA متصل کنید. برای این کار به قسمت نوک RCA که قرار است وارد دستگاه شود، توجه کنید. سیم سیگنال (قرمز) باید به این نوک متصل باشد. سیم را نزدیک کرده و با هویه داغ کنید تا لحیم روی آن (در گام پنجم) موجب جوش شود. درصورت نیاز به لحیم بیشتر، کمی لحیم کاری کنید.

گاه دهم:

اتصال سیم زمین به RCA در این مرحله صورت می گیرد. قسمت زمین RCA همان بدنه آن می باشد که دور تا دور آن را فراگرفته است. سیم زمین (مشکی) را به آن متصل نمایید. به مانند گام نهم، احتمالا نیاز به لحیم بیشتر نیست اما در صورت نیاز کمی لحیم کاری کنید.

گاه یازدهم:

کار به پایان رسیده و در صورت صحت اتصال و لحیم کاری، قسمت های RCA را به یکدیگر متصل نمایید.

برای درک بهتر نسبت به قسمت مثبت و منفی RCA، تصویر زیر را مشاهده کنید.

همچنین بخوانید: کابل زیردریایی

بازدید مطلب:۶۵۴۱بار