در این کلیپ که بیش از ۱۰ هزار بازدیدکننده در وبسایت آپارات داشته است، چگونگی ساخت یک ربات ساده و ارزان برای کودکان شرح داده می شود. ساخت این ربات علاوه بر کم هزینه بودن، وقت گیر نبوده و به سادگی می توان کودکان را خوشحال کرد. در ایام فراغت دست به کار شوید!

برای ساخت این ربات نیاز به یک ظرف مثل سطل خمیربازی یا زباله کوچک، دو چرخ پلاستیکی (قابل خرید از فروشگاه های رباتیک)، دو موتور گیبرکس دار کوچک، یک باتری کتابی ۹ ولت و یک کلید قطع و وصل ساده دارید.

در ابتدا برای زیبایی کار از دو سر نوشابه و یا هرچه مشابه آن، دو چشم برای ربات بسازید. سپس دو موتور گیربکس دار را به هم موازی کرد و داخل سطل (ظرف) قرار دهید. شکل زیر موازی کردن دو موتور را نشان می دهد.

برای محکم شدن و ثابت ماندن موتورها در داخل ظرف میتوان از چسب های دو طرفه استفاده کرد. همچنین فراموش نکنیم که با دریل کوچک (یا حتی یک میخ داغ!) دو سوراخ به اندازه شفت موتور در قسمت پایین ظرف ایجاد کنید. این دو سوراخ محل نصب چرخ ها هستند. پس در دو سمتی که قرار است چرخ نصب شود و به اندازه ارتفاع چرخ ها سوراخ را ایجاد کنید.

در مرحله بعد باید سوئیچ را نصب کرد. در مسیر سوئیچ، یک جاباتری قرار دهید تا بتوان باتری را نصب کرد. در واقع مکانیزم کار بدین صورت است که با وصل سوئیچ باتری تغذیه دو موتور را انجام میدهید. از موتورها دو سیم موازی شده خارج می شود که از یک سمت به یک پُل کلید و از سمت دیگر به قطب باتری متصل خواهد شد.

بر روی بدنه ظرف، محلی برای نصب کلید ایجاد کنید (مثلا با چاقو) سپس مدار را داخل ظرف وصل کنید. حال در مرحله انتهایی چرخ ها را متصل نمایید.به همین سادگی ربات شما آماده است! با روشن کردن کلید، موتورها تغذیه شده و چرخ می چرخد. ربات  را روی زمین قرار دهید تا با حرکت خود، کودکان را خوشحال نماید.

برای کسب اطلاعات دقیق این کلیپ را که ۲:۱۷ ثانیه است مشاه نمایید.

آپارات  آپارات

 

همچنین بخوانید: ساختن جاروبرقی ساده با کمترین هزینه!

 

[ratings]

بازدید مطلب:۳۱۹۸بار