ایمنی یا safety یکی از پرکاربردترین کلماتی است که در رابطه با انسان و در زمینه‌هایی چون پزشکی، صنعت و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. ایمنی شاخه‌ای از علم است که به تجزیه و تحلیل عوامل مخاطره‌آمیز می‌پردازد و آنرا آنالیز کرده و راهکارهای کنترل و کاهش آنرا پیگیری می‌کند.

حوادث ناشی از کار به حدی نگران کننده است، که تبعات انسانی و اقتصادی آن مانعی جدی بر سر راه توسعه کشور به حساب می آید. چگونه می توان این مسئله را به دغدغه اصلی فعالان اجرایی کشور تبدیل کرد؟

تاکنون تعاریف بسیاری برای واژه ایمنی به کار رفته شده، برخی از این تعاریف به شرح زیر است:

– وضعیتی است که در آن ریسک‌های ارزیابی شده، مورد قبول واقع می‌شوند
– عبارت است از میزان یا درجه دور بودن از خطر
– رهایی از ریسک غیرقابل قبول یک خطر
* در استاندارد ISO8402:1992 واژه ایمنی به صورت زیر تعریف شده است:

حالتی که در آن احتمال خطر، آسیب (به اشخاص) یا خسارت مادی، به میزان قابل قبول محدود شده باشد.

در اینفوگرافی زیر چهار عامل اصلی خطرات جانی را نشان میدهد. چهار عامل اصلی خطرات که موجب صدمه زدن و حتی مرگ خواهند شد عبارتند از برخورد و گیر کردن بین اشیا، برق گرفتگی و سقوط. در حدود ۵۷% مرگ و میرها در حین ساخت و ساز مربوط ه این قاتلین است.

افزودن بر خطرهای رایج در محل کار که عموم کارگران صنعتی با آن مواجه هستند، برق‌کارها در معرض خطرات ناشی از برق نیز قرار دارند. یک برق‌کار ممکن است بر اثر تماس مستقیم با مدار الکتریکی یا ولتاژهای سرگردان ناشی از خرابی خطاهای سیستم، دچار شوک الکتریکی شود. قوس الکتریکی می‌توان پوست و چشم‌ها را در معرض مقادیر خطرناکی از حرارت و نور قرار دهد. ابزارهای کلیدزنی دچار عیب می‌توانند موجب ایجاد جرقه شوند که موجب انفجار می‌شود.

برق‌کارها باید آموزش‌های لازم برای انجام کار به صورت ایمن و رعایت نکات لازم برای کاهش خطر آسیب‌دیدگی دیده باشند. برای اطمینان از تخلیه انرژی قسمت برق‌دار پیش از کار با آن باید عملیات ویژه‌ای انجام شود. محدودیت‌هایی از نظر حداقل فاصله لازم از تجهیزات برق‌دار برای پیشگیری از ایجاد جرقه الکتریکی وجود دارد؛ لباس‌های ویژه‌ای نیز برای ایمنی بیشتر در برابر جرقه‌ها طراحی شده‌اند؛ زنجیرها و کلمپ‌های زمین برای زمین‌کردن هادی‌های خط به کار می‌روند تا اطمینان بصری حاصل شود که خطوط بی‌برق هستند. 

تجهیزات ایمنی شخصی نیز در فراهم‌آوردن عایق الکتریکی حفاظت در برابر ضربه‌های مکانیکی موثرند؛ استفاده از دستکش‌های دارای عایق لاستیکی، کفش‌های کار، کلاه‌های ایمنی، در ایجاد ایمنی در برابر شوک نقش بسزایی دارند. اگر نمی‌توان سامانه‌ای را از انرژی تخلیه کرد، ابزارهای عایق و آموزش‌های ویژه خط گرم به کار گرفته می‌شود؛ اگر لازم باشد حتی خطوط ولتاژ بالای انتقال انرژی را نیز می‌توان در حالت برق‌دار تعمیر کرد.

بازدید مطلب:۱۷۷۰بار