در زندگی روزمره، واژه کنترل بسیار بکار برده می شود. اصطلاحاتی نظیر کنترل رشد جمعیت، کنترل قیمت ها، کنترل ترافیک، کنترل رفتارها و برخوردهای اجتماعی، کنترل اتومبیل، کنترل حرارت چراغ خوراک پزی، کنترل ورود و خروج افراد به محل کار و… در گفتگوهای روزمره بسیار شنیده می شوند.

معمولا کلمه کنترل وقتی بکار برده می شود که نوعی مهار کردن و تسلط بر یک پدیده مورد نظر باشد علاقه انسان به تحت اختیار در آوردن و تسلط بر پدیده ها باعث پیدایش شاخه جدیدی از دانش ها به نام علم کنترل گردیده است، علمی که امروزه حوزه نفوذ خود را به شاخه های دیگر علوم از صنعت و تکنولوژی گرفته تا اقتصاد و سیاست و علوم پزشکی … گسترش داده است.

بهتر است با چند تعریف و اصطلاح آشنا شویم:

علم کنترل: علمی است که در مورد چگونگی تحت اختیار در آوردن و هدایت رفتارهای پروسه ها صحبت می کند.

علم پروسه: فرایند یا پدیده ای است که مایل به تحت اختیار در آوردن آن هستیم.

ورودی: فرمانی که برای هدایت پروسه به آن اعمال می شود را ورودی پروسه گوئیم. بدیهی است که یک پروسه ممکن است دارای چندین ورودی باشد. ورودی را گاهی مقدار مطلوب نیز می گویند.

خروجی: رفتار یا رفتارهائی که مورد توجه ما هستند و مایل به تحت اختیار درآوردن آنها هستیم را خروجی (خروجی های) پروسه گوئیم.

اغتشاش: ورودی های مزاحم و ناخواسته ای که باعث انحراف خروجی از مقدار مطلوب می گردند و در امر کنترل اخلال می کنند را نویز یا اغتشاش می گوئیم. اغتشاش ممکن است از طریق ورودی و یا طرق دیگر وارد پروسه گردد.

اکنون هدف از فرآیند را بصورت زیر خلاصه می نمائیم:

«می خواهیم با استفاده از تدابیر و تجهیزات خاص بگون های عمل کنیم که علیرغم وجود ورودی های مزاحم (اغتشاشات) خروجی پروسه تنها از ورودی تبعیت کند و اثر اغتشاشات بر خروجی حتی‌الامکان ناچیز باشد.»

حال که با مفاهیم اولیه کنترل آشنا شدید، به کنترل صنعتی می‌رسیم. کنترل صنعتی به استفاده از علم کنترل در صنعت و اتوماسیون سازی گفته می‌شود. کنترل صنعتی و آشنایی با فرآیندها و سنسور (حسگر) های صنعتی بسیار بااهمیت می‌باشد. برای درک بهتر نسبت به کنترل صنعتی این پست برای شما خوبان قرار داده‌شده است.

در این پست یک کتاب بسیار مفید و مرجع در حوزه کنترل صنعتی نوشته آقای طهماسبی قرار داده می‌شود. جزوه کنترل صنعتی که برگرفته از کتاب مذکور اما به‌طور خلاصه نیز برای دانلود رایگان قرار داده‌شده است. همچنین فایل PDF مبحث سنسورها در کنترل صنعتی به‌صورت مفصل و با شکل‌های متنوع که توسط اینجانب در دانشگاه تدریس شده، به‌عنوان هدیه بعدی قرار داده‌شده است.

این نکته ذکر شود که برای دریافت فایل اصلی ارائه (اسلاید) بخش سنسورها که حاوی افکت‌های جذاب، تصاویر فراوان و کلیپ‌های آموزشی است به فروشگاه الک تیک مراجعه فرمایید.

 

downloadدانلود مستقیم کتاب کنترل صنعتی
downloadدانلود مستقیم جزوه کنترل صنعتی
downloadدانلود مستقیم جزوه سنسورهای صنعتی
size۱۰ مگابایت

passwordelectic.ir

filePDF

 

 

♠همچنین بخوانید: کتابچه کنترل در انواع سیستم ها و ترجمه آن♠

بازدید مطلب:۵۷۵۴بار