الکترونیک قدرت به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های الکترونیک صنعتی، پیونددهنده الکترونیک و قدرت است. درواقع استفاده از ادوات و تجهیزات الکترونیک و مدارات مربوطه در صنایع پرتوان و مربوط به قدرت شاکله اصلی این علم می‌باشد.

در سال‌های اخیر گرایش به سمت این علم بیش‌ازپیش شده و پیشرفت‌های شگرفی حاصل‌شده است. در ایران نیز این گرایش به‌صورت مستقل در بسیاری از دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود.

تقریباً تمام منابع تغذیه جدید همچون شارژرها، اینورترها و یو پی اس‌ها از ساختارهای الکترونیک قدرت استفاده می‌کنند. برای مثال شارژر موبایل و لپ‌تاپ، منابع تغذیه کامپیوتر و مانیتور و سیستم‌های قدرت ماشین‌های لباسشویی بر این اساس طراحی و ساخته می‌شوند. در صنعت رایج‌ترین استفاده از الکترونیک قدرت در محرکه‌های با سرعت متغیر موتور القایی است. در سطوح توان بالاتر، الکترونیک قدرت در کاربردهایی مانند انرژی‌های نو و بهینه‌سازی سیستم قدرت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدارهای الکترونیک قدرت را می‌توان به چهار دسته عمده تقسیم‌بندی کرد که شامل مدارات AC/DC (یک‌سوساز)، DC/AC (اینورترها)، DC/DC و AC/AC هستند. در این مطلب به معرفی انواع حالت‌های یک‌سوسازی پرداخته می‌شود. یکسو کننده نیم موج کنترل‌شده و کنترل نشده، یکسو کننده تمام موج کنترل‌شده و کنترل نشده، انواع اتصال بار و حالت‌های مختلف آن در نظر گرفته‌شده است.

شکل موج‌های خروجی به‌صورت کامل درج‌شده و به‌راحتی می‌توانید به‌صورت یک پکیج کامل این مدارات را بررسی نمایید و خروجی‌ها در حالت‌های مختلف را ارزیابی کنید. شبیه‌سازی‌ها در نرم‌افزار MATLAB/Simulink انجام‌گرفته است. این فایل برای دانشجویان کارشناسی که درس الکترونیک صنعتی دارند و یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی در درس الکترونیک قدرت مفید می‌باشد.

download
size۱ مگابایت

passwordelectic.ir

filePDF

 

همچنین بخوانید: یکسوساز دیودی

بازدید مطلب:۲۰۹۷بار