اغلب خطوط هوایی در مناطق با میزان آلودگی بالا قرار گرفته اند. آلودگی هایی نظیر نمک، گرد و غبار، شن و ماسه و مواد شیمیایی قابلیت نشستن بر روی مقره ها و عایق ها را دارند. این مواد آلاینده وقتی با رطوبت هوا ترکیب شوند سبب افزایش رسانایی شده و در واقع خاصیت عایقی مقره را کاهش می دهند. 

اگر آلایندگی ها بصورت دوره ای و منظم از روی مقره ها تمیز نشوند، سبب ایجاد جرقه (flashover) و در نتیجه پیامدهایی نظیر بلک اوت، برون اوت و تخریب تجهیزات خواهند شد. آلودگی روی مقره سبب ایجاد جریان نشتی و یونیزه شدن هوا می شود. الکتریسیته مسیر خود را از خارج مقره بسته و جرقه رخ می دهد.

  

پس شستشوی مقره خطوط گرم یا insulator washing عبارت است از روشی در جهت زدودن آلودگی از روی مقره ها با جریان آب پرفشار. آب استفاده شده باید رسانایی کمی داشته باشد. حداکثر رسانایی در نظر گرفته شده معمولا ۴۰۰ میکروزیمنس است.

فشار آب نیز در حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ و گاها تا سقف ۸۰۰ psi برای شستشوی مقره در نظر گرفته می شود. توجه شود که تنها مقره های نوع شیشه ای (glass) و پرسلین (porcelain) نیاز به شستشوی دوره ای دارند. در مناطق آلوده باید سالی چند مرتبه شستشوی مقره انجام گیرد.

 

همچنین بخوانید: برای نخستین بار شست‌وشوی آزمایشی مقره…

بازدید مطلب:۱۲۳۵بار