رباتیک متحرک حوزه ای نوپا است که اصول آن بسیاری از زمینه های علوم و مهندسی، از مهندسی مکانیک، الکترونیک و برق تا علوم اجتماعی، شناختی و کامپیوتر را در بر می گیرد. هر یک از این حوزه های پایه سهمی در معرفی اصول مقدماتی دارند که دانشجویان آینده را آگاه می سازند و به تکاپو در می آورند و آن ها را برای پژوهش و فعالیت دانشجویی پیشرفته، مهیا می سازند. هدف از نگارش این کتاب، فراهم نمودن آموزشی مقدماتی در زمینه رباتیک متحرک است.

این کتاب به معرفی اصول رباتیک متحرک، مولد مکانیکی، موتور، لایه های شناختی، ادراکی و احساسی که حوزه مطالعات نویسندگان را در می گیرند، می پردازد. مجموعه ای از نشریات ژورنال و سمینارهای علمی می تواند تصویری از آخرین پیشرفت های علمی در تمام زمینه ‌های رباتیک متحرک را برای یک دانشجوی جدید فراهم آورد. این کتاب قصد دارد تا به صورت اصولی این حوزه را معرفی نماید. مقررات و تحلیل ‌هایی در این کتاب اثبات شده است، حتی پیش از آخرین پیشرفت های علمی این حوزه که در نتیجه پیشرفت سریع در تمام زیرمجموعه‌ های رباتیک متحرک حاصل می شوند، مفید می باشند.

در فصل ۲ جدیدترین و بهترین نمونه ها از ربات های متحرک دارای پا و ربات های هوایی بیان شده است. در فصل چهار توصیفی از سنسورهای جدید مانند فاصله یاب لیزری ،سه بعدی، دوربین ‌های زمان پرواز، IMUها، دوربین های همه سویه، مانند فیلترینگ تصویر، کالیبراسیون دوربین، ساختار از استودیو، ساختار از حرکت، بهترین آشکارسازهای ویژگی برای دوربین تصاویر لیزری و در آخر روش های کیف ویژگی برای شناسایی مکان بازیابی تصویر ارائه شده اند. در فصل ۵ معرفی تئوری احتمال وجود دارد و توصیف موقعیت یابی فیلتر کالمن و مارکف با استفاده از یک فرمول بندی بهتر و مثال های بیشتر بهبود و توسعه یافته است. در فصل ۶ نیز توصیفی از الگوریتم های جستجوی گراف برای طراحی مسیر مانند پهنای اول، A*، D* و درخت های تصادفی بررسی شده اند.

 امیدواریم که این کتاب دانشجویان دوره لیسانس (کارشناسی) و فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) را با تقویت دانش پایه لازم و ابزارهای تحلیلی مورد نیاز برای ارزیابی و حتی نقد طرح ‌های ربات متحرک و فرآورده‌ها در سرتاسر مسیر پیشروی آن ها، یاری دهد. این کتاب در مجموع برای دوره های مقدماتی رباتیک متحرک در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد مناسب است. تک تک فصل ها مانند فصولی که در زمینه حرکت شناسی یا ادراک وجود دارند، می توانند مفید واقع شوند. به طوری که مروری متمرکزتر بر روی زیر شاخه های مشخص رباتیک دارند.

 منابع این کتاب دربرگیرنده طیف وسیعی است. نویسندگان کتاب دوره‌ هایی در زمینه رباتیک متحرک را در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه های استنفورد، ETH زوریخ، ملون کارنگی، EPFL، تدریس کرده اند. مجموعه ای از جزئیات برنامه آموزشی و متون سخنرانی آن ها، نسخه‌ های اولیه کتاب را شکل داده است.

در پایان استاد و دانشجوی عزیز امیدواریم که این کتاب نقطه شروع موثری برای بسیاری از فعالیت‌ ها در حوزه رباتیک متحرک باشد؛ این بزرگترین پاداش برای ماست.

در این مطلب نسخه انگلیسی و زبان اصلی کتاب برای دانلود رایگان قرار داده شده است. این کتاب توسط انتشارات کانون نشر علوم نیز در نسخه ترجمه فارسی به چاپ رسیده که در این لینک برای خرید اینترنتی وجود دارد.

 

download 
size۱۱٫۵ مگابایت

passwordندارد

filePDF

 

همچنین بخوانید: چگونه یک ربات ساده برای کودکان بسازیم؟

بازدید مطلب:۳۹۲۵بار