اندازه‌گیری مقاومت عایقی بسیار مهم است. از کاربرد‌های این روش می‌توان به اندازه‌گیری مجموع مقاومت عایقی در سیم‌پیچی‌های موتور، تابلوهای برق، اندازه‌گیری مقاومت کابل و سایر تجهیزات عایق شده اشاره کرد. خواندن مقدار مقاومت عایق را در زمان مشخصی پس از اعمال ولتاژ تست انجام می‌گیرد که مدت‌زمان استاندارد یک یا ۱۰ دقیقه است. بر اساس چنین تستی، می‌توان مقاومت عایق را یک‌دقیقه‌ای یا ۱۰ دقیقه‌ای نامید.

ولتاژ اعمال‌شده برای اندازه‌گیری مقاومت عایقی از نوع مستقیم یا DC است. هنگام اعمال ولتاژ به دو سر عایق، جریانی از عایق عبور خواهد کرد. این جریان دو مؤلفه اصلی دارد:

۱- جریان عبور کننده از مسیر نشتی عایق جامد. این مسیر نشتی عمدتاً به دلیل رطوبت، گردوغبار و غیره ایجاد می‌گردد که به‌طور طبیعی بر روی سطح عایق جامد وجود دارند.

۲- جریان عبور کننده از بدنه عایق.

مؤلفه دوم جریان شارش یافته، خود به سه حالت زیر تقسیم می‌شود:

– در مواد عایقی که به‌طور طبیعی دی‌الکتریک هستند، جریان شارژ خازنی وجود خواهد داشت که پس از اعمال ولتاژ تست ظاهر می‌شود. این جریان لحظه‌ای است و پس از چند لحظه ناپدید می‌شود؛ بنابراین، این جریان هیچ تأثیری بر روی خواندن مقدار عایق (برای تست یک دقیقه و بالاتر) ندارد.

– مؤلفه دیگری از جریان تحت عنوان جریان جذب‌شونده (absorption current) وجود دارد. این مؤلفه دامنه کاهش و نزولی دارد. مقدار مقاومت عایقی در طی چند دقیقه اول تست، عمدتاً تحت تأثیر جریان جذب قرار می‌گیرد.

– آخرین و مهم‌ترین مؤلفه، جریان شارش یا هادی (conduction current) است. این جریان در حین تست عایقی به‌صورت پایدار باقی می‌ماند. پس از طی لحظات و کم‌رنگ شدن حضور جریان‌های شارژ و جذب، نتیجه تست عایقی تحت تأثیر این مؤلفه خواهد شود.

پس درنهایت می‌توان گفت که جریان نشتی و جریان هادی در قرائت مقاومت عایقی نقش دارند. این امر دلیل اصلی خواندن پس از ۱۵ ثانیه یا یک دقیقه و یا گاهی ۱۰ دقیقه در هنگام تست است.

تجهیزات متعددی برای اندازه‌گیری مقاومت عایقی تجهیزات الکتریکی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱- دستگاه میگر (Megger) با ژنراتور محرک دستی (به کمک یک ژنراتور ساده که محرک آن دست است، ولتاژ Ac تولید می‌شود).

۲- دستگاه میگر با ژنراتور تحریک موتوری (با استفاده از یک منبع تغذیه Dc، ولتاژ Dc را به کمک اسیلاتور (نوسان‌ساز) تبدیل به Ac می‌کنند و آنگاه به کمک ترانسفورماتور ولتاژ متناوب خروجی اسیلاتور را به هر مقدار دلخواه افزایش داده می‌شود).

۳- اهم‌متر با باتری داخلی

اندازه‌گیری مقاومت عایقی بدون دستگاه هم قابل انجام است که در این حالت نیاز به ولتاژ DC بالا و میلی آمپرمتر داریم. طبق قانون اهم: R=V/I به‌سادگی می‌توان مقاومت عایق را قرائت نمود؛ اما همان‌طور که در بالا اشاره شد استفاده از میگرهای متنوع و با امکانات بالا و دقیق امروزه مرسوم است.

 

 

بیشتر بخوانید: چگونه از یک کلمپ متر استفاده کنیم؟

بازدید مطلب:۷۲۲بار