ریزشبکه، میکروگرید و یا Micro-grid مفهومی پیچیده و غامض نیست! در سال های اخیر این واژه به وفور در ادبیات مهندسی برق جای باز کرده و کتب و مقالات بسیاری در این زمینه نوشته شده است. به عنوان نمونه کتاب بسیار مفید و کاربردی زیر که به عنوان کتابی مرجع در زمینه ریزشبکه ها می باشد توسط اینجانب ترجمه فارسی شده است.

کتاب مبدل های الکترونیک قدرت برای ریزشبکه ها

و اما به تعریف بسیار ساده ای از ریزشبکه می رسیم. به تصویر بالا با دقت نگاه کنید. این تصویر نمونه کوچک و خانگی یک ریز شبکه است!

ریزشبکه به بیان ساده یعنی یک شبکه کوچک است که از تولیدات پراکنده یا DG ها (منابع تجدید پذیر و/یا تجدید ناپذیر)، ذخیره ساز های انرژی (مثل باتری، ابرخازن و…) و بارهای الکتریکی (مثل لامپ، تلویزیون و…) تشکیل شده باشد. ریز شبکه توانایی اتصال به شبکه سراسری (حالت grid-connected یا on-grid) یا عملکرد به صورت مستقل از شبکه (isolated یا off-grid) را دارد.

در تصویر مذکور ریزشبکه دارای یک توربین بادی برای تولید توان الکتریکی، یک باتری برای ذخیره کردن انرژی و یک ساختمان به عنوان بار الکتریکی است. این سیستم قابلیت اتصال به شبکه توزیع را دارد که به صورت کلید نمایش داده شده و جهت فلش ها هم برای انتقال توان نشان داده شده است.

تا حد ممکن سعی کردم توضیح مشخص و واضحی ارائه داده باشم. امیدوارم مفید واقع شود.

بازدید مطلب:۱۶۴۲بار