نیکولا تسلا (Nikola Tesla) یکی از عجیب‌ترین دانشمندان تاریخ بشریت به شمار می‌آید. ذهنی خلاق و سرشار از ایده‌های عجیب که نزدیک‌ترین فرد به او در جهان فعلی شاید ایلان ماسک (Elon Musk) باشد!

از دیرباز بسیاری تسلا را دیوانه خطاب می‌کردند زیرا ایده‌های عجیب، دور از ذهن و خطرناکی را در ذهن می‌پروراند. اگر به دنبال دلیل دیوانه خطاب کردن ایشان هستید این پست را تا انتها بخوانید:

تخیلات تسلا

۱۰- مهار امواج کیهانی

پرتو یا موج کیهانی ذراتی هستند که از فضای بی‌کران به داخل زمین و سایر اجرام آسمانی وارد می‌شوند. این ذرات پس از برخورد با اتمسفر زمین به ذرات مختلفی مثل مزون‌ها و پوزیترون‌ها تبدیل می‌شوند. امواج کیهانی دارای الکترون و هسته‌های کاملاً یونیزه شده اتم هستند.

نیکولا تسلا اعتقاد داشت که با ساخت ابزار و ماشینی می‌توان این امواج را مهار و از انرژی آن‌ها بهره‌برداری کند. کار تا آنجا پیش رفت که طرح اولیه را در این راستا نوشته و حتی ثبت کرد اما هیچ‌گاه نتوانست این ایده را عملی سازد.

امواج کیهانی

۹- القای الکترودینامیک

نیکولا تسلا که او را پدر AC نیز می‌خوانند، ایده انتقال انرژی به‌صورت بی‌سیم را داشت. او معتقد بود که می‌توان انرژی الکتریکی را به‌صورت بی‌سیم به فواصل دور ارسال کرده و یک سیستم بی‌سیم جهانی احداث کرد.

او حتی با استفاده از سیم‌پیچ معروف خود، توانست یک لامپ کوچک را از فاصله چند سانتی‌متری روشن کند. در سال‌های بعدی نیز اقدامی برای ساخت برج بی‌سیم خود کرد اما عدم دریافت منابع کافی مانع از پیشرفت پروژه‌های او شد. اگر این ایده او عملی می‌شد، همگان (لااقل کشور آمریکا) از مزایا سیستم ارزان، پاک و مفید انرژی بی‌سیم بهره می‌بردند.

۸- آتش سرد

آتش سرد به ایجاد حرارت و شعله نه از طریق معمول و سنتی بلکه با ابزارآلات الکترونیکی گفته می‌شود که خطرات و اثرات زیست‌محیطی کمی دارد.

تسلا معتقد بود که می‌توان از الکتریسیته و ایجاد نوعی آتش سرد، به پاکیزگی بدن، گرم نگه‌داشتن آن و تولید اوزون کمک کرد. درواقع با این روش فرد به‌جای حمام مرسوم (آب و کف) از الکتریسیته برای پاکیزگی بهره برده و حس مطبوعی می‌گرفت. فرد باید روی یک صفحه رسانا قرارگرفته تا با توجه به رسانا بودن بدن، امکان‌پذیر باشد.

این ایده تسلا نیز به علت هزینه‌بر بودن و البته خطرات احتمالی موردتوجه صنعت و سرمایه‌گذاران قرار نگرفت.

آتش سرد

۷- تسلاسکوپ

نیکولا تسلا مدعی بود که توانسته در چند نوبت با موجودات فرازمینی ارتباط برقرار کند که طبیعتاً هیچ‌گاه به اثبات نرسید و هیچ‌کس هم باور نکرد! او در نظر داشت تا با ساخت دستگاهی به نام TeslaScope بتواند با موجودات فرازمینی ارتباط برقرار سازد.

دستگاه او از فیلترها و تقویت‌کننده ساخته‌شده بود تا امواج را ارسال و دریافت نماید. متأسفانه او در ارتباط با موجودات فضایی توفیق علنی به دست نیاورد.

۶- اشعه‌ی مرگبار

نیکولا تسلا فردی صلح‌طلب بود اما این ایده وی کمی رنگ و بوی خطر و جنگ می‌داد. وی با استفاده از شتاب‌دهنده‌ی ذرات، ذراتی باانرژی بالا تولید می‌کرد که تا فواصل بیش از ۳۰۰ کیلومتر قابلیت نفوذ به هر جسمی مثل هواپیما را داشتند.

این ایده و اختراع (ظاهراً) هیچ‌گاه موردحمایت دولت‌های آمریکا و بریتانیا قرار نگرفت اما با استفاده از آن می‌توانستند پدافند هوایی نامحدودی را ایجاد کنند.

۵- کنترل آب‌وهوا

یکی از موضوعات موردتوجه تسلا، کنترل شرایط آب‌وهوای زمین بود. وی معتقد بود که می‌توان دمای زمین و وزش بادها را با امواج رادیویی کنترل کرد. درواقع او قصد داشت تا با این امواج بر روی میدان مغناطیسی زمین تغییراتی ایجاد نماید. در این مسیر اختراعات زیادی را به ثبت رساند اما هیچ‌گاه ایده او در مقیاس جهانی مورد آزمون قرار نگرفت.

۴- اسلحه‌ی اشعه‌ی X

کشف اشعه‌ی ایکس توسط ویلیام رونتگن (Wilhelm Conrad Röntgen)، بسیاری ازجمله تسلا را به وجد آورد. تسلا سعی داشت تا ایده رونتگن را گسترش دهد.

وی بارها در آزمایشگاه خود و در حین کار با اسلحه اشعه ایکس دیده شد که تلاش می‌کرد تا نوارهای آویزان شده را مورد هدف قرار دهد.

۳- ولتاژ AC

بزرگ‌ترین ایده‌ی تسلا که امروزه در تمام نقاط زمین قابل‌رؤیت است، جریان متناوب است. داستان تقابل ولتاژهای AC و DC بسیار معروف و جذاب است.

به‌صورت خلاصه، تسلا در خلال دهه ۱۸۸۰ با ادیسون و در آمریکا مشغول به کار بود. ادیسون به دنبال راهی برای بهینه‌تر کردن جریان DC بود تا قابلیت جهانی‌سازی داشته باشد. درنهایت با تحقیقات و آزمایش‌های فراوان، تسلا به جریان AC دست‌یافت.

درنهایت با درگیرهایی تجاری‌سازی، این دو دانشمند بزرگ از هم جدا شدند. پس‌ازآن ادیسون تلاش‌هایی برای تخریب جریان متناوب و کشف تسلا داشت اما پیروز نهایی تسلا بود زیرا جریان متناوب قابلیت انتقال به دوردست‌ترین مناطق با استفاده زا ترانسفورماتور دارد.

Ac و DC

۲- روشن کردن کره‌ی زمین

این ایده تسلا نیز مانند سایر ایده‌ها عجیب به نظر می‌آید! وی قصد داشت تا با تحریک گازها و نور حاصل از آن‌ها در حالت برانگیختگی، این ایده را عملی کند. به‌بیان‌دیگر، او می‌خواست جریان بزرگی از انرژی را به قسمت بالایی اتمسفر کره‌ی زمین شلیک کند تا با تحریک گازهای کم‌فشار موجود در آن ناحیه، کره‌ی زمین به‌طور کامل روشن شود.

به اعتقاد او در این شرایط نیازی به لامپ و هزینه‌های جاری و حتی زیست‌محیطی نیست!

۱- تسلا اسیلاتور

تمامی اجسام طبیعی دارای فرکانس طبیعی یا Natural هستند. اگر بتوان به روشی فرکانس آن‌ها را یافت، می‌توان حالت تشدید یا رزونانس در آن‌ها ایجاد کرد. بهترین نمونه در این مورد پل تاکوما است. پل تاکوما از نمونه پل‌های عرشه معلق بود که در سال ۱۹۴۰ در ایالت واشنگتن افتتاح گردید. این پل بعد از ۴ ماه سرویس‌دهی با وزش بادی با سرعت ۶۴ کیلومتر در ساعت فروریخت. علت این واقعه یکسان بودن فرکانس وزش باد با فرکانس ارتعاش آزاد پل (ایجاد پدیده رزونانس) تشخیص داده شد.

تسلا اعتقاد داشت که بافهم فرکانس اجسام می‌توان یک ساختمان را به‌سادگی فروریخت. وی حتی معتقد بود که با اسیلاتور خود قدر است تا بیماری‌های انسان را در صورت هماهنگی فرکانس‌ها شفا دهد. البته ادعاهای او خیلی رنگ واقعیت نگرفتند.

اسیلاتور تسلا

من از اینکه ایده مرا بدزدند ترسی ندارم، از این می ترسم که ایده ای از خودشان نداشته باشند.
نیکولا تسلا

سخن تسلا

بازدید مطلب:۲۱۲۹بار