تولید الکتریسیته فرایندی است که طی آن از یک منبع انرژی استفاده می‌شود تا انرژی الکتریکی تولید شود. اصول پایه برای تولید الکتریسیته توسط دانشمند انگلیسی مایکل فارادی در دهه ۱۸۲۰ تا اوایل دهه ۱۸۳۰ میلادی کشف شد. امروزه هدف تولید توان از راه های گوناگونی است تا حجم مصرف سوخت های فصیلی کاهش یابد. یکی از روش هایی که به کررات مورد استفاده قرار گرفته، به کار بردن آهن ربا است.

این کلیپ چگونگی تولید انرژی بی وقفه الکتریسیته توسط آهن ربا را نشان می دهد. در ابتدا نیاز است تا تعدادی آهن ربا را با اختلاف زاویه ۱۵ درجه روی صفحه ای چرخان و بصورت قطب مخالف نصب کرد. یعنی بطور مثال هر سه یا چهار قطب مشابه عوض شود. حال اگر تکه ای آهن ربا را در برابر این صفحه قرار دهیم قطب های غیرهم نام جذب آن می شوند.

با تغییر جهت تکه آهن ربای در دست، می توان بصورت دائم صفحه را چرخاند. اگر صفحه گردان به موتوری الکتریکی (مثل یک موتور DC) متصل باشد، قابلیت تولید انرژی الکتریکی را دارد و اصطلاحا برق رایگان تولید می شود.

از منظر علمی و طبق قانون پایستگی باید انرژی دیگری (مکانیکی) صرف شود تا بتوان انرژی الکتریکی تولید نمود. این کلیپ دارای زیرنویس فارسی بوده و با استقبال گسترده ای در سایت آپارات روبه رو شده است. ببینید و لذت ببرید.

 

آپارات  آپارات

 

همچنین بخوانید: تولید انرژی بی وقفه برق!

بازدید مطلب:۱۷۲۸بار