در این کلیپ پر بازدید نحوه تولید برق از انرژی مکانیکی چرخاندن یک سی دی و بصورت رایگان (هزینه) را می بینید. برای ساخت و آزمایش این وسیله نیاز به لامپ LED معمولی، مفتول نازک (مانند مفتول سیم های برق)، دو CD، چسب مایع، تکه چوب برای سطح زیرین، چهارآهنربای (مگنت) دیسکی مقاوم و درپوش پلاستیکی مانند درب خمیر دندان دارید.

ابتدا روی تکه چوب و توسط چسب، یکی از سی دی ها را می چسبانیم. برای مقاوم سازی می توان از پیچی ضخیم در وسط سی دی استفاده کرد. سپس سی دی دوم را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده و آهن رباهای دیسکی را با چسب روی آن می چسبانیم. 

برای ساخت سیم پیچ پانصد دوری، مفتول های نازک را به دور یک استوانه پیچانده تا بصورت یک دست و تمیز باشد. پنج سیم پیچ مفتولی پانصد دوری به همین روش تولید می کنیم. پس از آماده شدن سیم پیچ ها، به هر کدام یک LED متصل می کنیم یعنی دو رشته ابتدا و انتهای سیم پیچ را استفاده و به آند و کاتد لامپ متصل می نماییم. حال تمام سیم پیچ ها و LED های متصل شده را با چسب روی سی دی متصل شده به چوب می چسبانیم. 

درپوش پلاستیکی را به سی دی دارای آهنربا چسبانده تا به عنوان دستگیره استفاده شود. در ادامه دو سی دی را رو به روی هم قرار می دهیم. برای عدم برخورد آن ها می توان از ابزاراتی مانند نخ خیاطی و یا هر محیط استوانه ای بهره برد.

ابزار تولید برق ما در این مرحله آماده شده است. با چرخاندن CD اول (دارای درپوش) و در اصل القای خاصیت آهنربا در سیم پیچ های روی سی دی دوم، LED ها روشن خواهند شد. برای داشتن دید بهتر می توان در محیط تاریک این عمل را انجام داده و تولید برق ظاهرا رایگان را تست کرد.

خودتان امتحان کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آپارات  آپارات

 

همچنین بخوانید: تولید برق رایگان با مدار ساده برای روشن کردن یک فن