“طراحی، اجرا و به‌طورکلی مهندسی روشنایی در ساختمان‌ها بر اساس استانداردهای شناخته‌شده و معتبر جهانی با توجه به انواع تجهیزات موجود و مباحث مربوط به حفظ سلامت بینایی و مسائل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تنوع کاربری‌ها و پیشرفت روزافزون در تولید تجهیزات جدید، استفاده از یک آیین‌نامه و دستورالعمل استاندارد با رسته بندی نسبتاً کاملی را الزام‌آور می‌نماید.

این نشریه با عنوان «مبانی و ضوابط طراحی روشنایی و مهندسی روشنایی» در اجرای ماده ۲۳ قانون برنامه‌وبودجه و در چارچوب نظام فنی و اجرایی کشور و به‌منظور ایجاد هماهنگی و یکنواختی در معیارهای طراحی، اجرا، نظارت، راهبری و نگهداری این‌گونه سیستم‌ها در طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری عمرانی کشور تهیه و تدوین‌شده است. در این مشخصات فنی استفاده از لوازم و مصالح روشنایی استاندارد و نیز رعایت اصول، روش‌ها و فنون اجرایی متناسب با تجهیزات کاربردی مورد تأکید قرارگرفته است.

این نشریه فنی حاوی ضوابط و معیارهای فنی لازم برای طراحی روشنایی، انواع چراغ‌های استاندارد و کاربردی، سیستم فرمان، سیستم تغذیه و حفاظت مدار روشنایی می‌باشد. معاونت نظارت راهبردی به این وسیله از شرکت توسعه پایدار مهر انرژی کیش که مسئولیت قرارداد انجام این پروژه را به عهده داشته است و همچنین تمامی افرادی که در تهیه و تدوین و پیشبرد این نشریه اهتمام ورزیده‌اند، جناب آقای مهندس غلامحسین حمزه مصطفوی، کارشناسان امور نظام فنی و نیز نهادها و شرکت‌های مهندسی مشاور که با اظهارنظرهای سازنده خود این معاونت را در جهت غنا بخشیدن به آن یاری نموده‌اند سپاسگزاری و قدردانی نموده و توفیق روزافزون آنان را از درگاه ایزد یکتا آرزومند است”.

متن بالا پیشگفتاری از مبانی و ضوابط طراحی روشنایی و مهندسی روشنایی (نشریه شماره ۶۵۴) می‌باشد. فصل اول این نشریه اختصاص به کلیات و تعاریف دارد. طراحی روشنایی در فصل دوم با مباحثی مثل ارزیابی فضا، طبقه‌بندی فضا و… تشریح می‌شود. فصل سوم مربوط به چراغ‌های روشنایی و فصل چهارم اختصاص به سیستم فرمان و کنترل مدار روشنایی دارد. سیستم حفاظت مدار روشنایی یعنی تجهیزات حفاظت الکتریکی و لوله‌کشی در فصل ششم ارائه می‌شوند. نشانه‌های ترسیمی آخرین مطلب این نشریه بوده و در فصل هفتم بیان می‌گردد.

برای دانلود رایگان این نشریه از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

downloadدانلود مستقیم
size۴٫۳۴ مگابایت

passwordelectic.ir

filePDF

 

همچنین بخوانید: دانلود رایگان جلد دوم نشریه ۱۱۰

بازدید مطلب:۲۲۳۲بار