در گذشته براى ساختن یک مدار الکترونیکى ابتدا نقشهٔ مدار را روى فیبر مخصوص قرار مى دادند، سپس جاى پایه هاى المان هاى الکترونیکى را روى فیبر سوراخ مى کردند و پایه ها را طبق نقشه از زیر با سیم به هم اتصال مى دادند. این عمل به علت اشغال جاى زیاد، وجود سیم هاى متعدد و عبور سیم ها از روى یکدیگر، پارازیت زیادى را در مدار به وجود مى آورد.

امروزه به علت پیشرفت علم الکترونیک و پیچیده تر شدن مدارات الکترونیکى این طریقه سیم کشى دیگر استفاده اى ندارد و از مدار چاپى استفاده مى شود.
در یک مدار چاپى عناصر روى یک طرف فیبر قرار می ىگیرند و خطوط ارتباطى به وسیلهٔ لایه نازک مسى که در طرف دیگر فیبر وجود دارد برقرار مى شود، استفاده از مدار چاپى حجم مدار را کوچک مى کند، علاوه بر این که در این روش مى توان ضخامت و فواصل خطوط عبور جریان را به طور دقیق ترسیم کرد و مانع ایجاد ظرفیت خازنى پراکنده شد.

بُرد مدار چاپی شامل مجموعه ای از مدارهای الکتریکی بوده و می‌تواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) و یا حتی چند لایه باشد؛ بطوریکه قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی بکار می رود. ماده خام تشکیل دهنده این بردها از مواد مختلفی مانند فایبر، راجرز، تفلون، فلکسی بل و … ساخته شده و با ضخامت های ۰٫۲ تا ۳٫۲ میلیمتر عرضه می گردند. استاندارد جهانی تولید بردهای مدار چاپی بر اساس استاندارد UL وIPC بوده و جهت طراحی این بردها عموماً از نرم افزار Protel استفاده می گردد.

برد مدار چاپی

بُردهای مدار چاپی در همهٔ محصولات الکترونیکی حتی ساده ترین آنها استفاده می‌شود. دیگر موارد بُرد مدار چاپی شامل سیم بسته بندی و ساخت و ساز نقطه به نقطه می‌باشد. بُرد مدار چاپی نیازمند طراحی‌های اضافی برای ترتیب مدار دارد، اما ساخت و مونتاژ می‌تواند بصورت خودکار باشد. ساخت مدارهایی با بُرد مدار چاپی نسبت به دیگر روش‌های سیم کشی به عنوان اجزاء نصب شده و سیم کشی با یک بخش واحد، ارزان تر و سریع تر است. علاوه بر این، خطاهای سیم کشی اپراتور هم حذف می‌شوند.

برای کسب اطلاعات جامع و کامل به همراه عکس های متنوع و با کیفیت، فابل زیر را دانلود نمایید. این مطلب از زیر مجموعه کتاب های فنی و حرفه ایی با عنوان ” تهیه مدارچاپی” بوده که با شکل و بصورت کامل شما را در روند این کار کمک میکند.

downloadدانلود مستقیم
size۷۶۴ کیلوبایت
passwordندارد
filePDF

بازدید مطلب:۴۹۲بار