امروزه با رو به اتمام بودن سوخت‌های فسیلی گرایش به سمت انرژی‌های تجدید پذیر از قبیل خورشید و باد بیش‌ازپیش شده است. می‌توان آینده‌ای روشن را برای انرژی‌های تجدید پذیر متصور بود زیرا جهان امروز نیاز به روش‌های جایگزین داشته تا جهانی عاری از آلودگی زیست‌محیطی ایجاد شود.

در میان انرژی‌های تجدید پذیر، پانل‌های خورشیدی از جایگاه مهمی دراین‌بین برخوردار هستند. امروزه کمتر کسی است که با پانل‌های فتوولتائیک (خورشیدی) آشنا نباشد. مکانیسم تولید انرژی این تولیدات پراکنده ساده است اما نیاز به فنّاوری پیشرفته برای ساخت سلول خورشیدی وجود دارد. تکنولوژی مناسبی تا راندمان را افزایش و هزینه را کاهش دهد. هم‌اکنون (۲۰۱۸ میلادی) با پیشرفت بسیار زیاد در ساخت این تجهیزات، هنوز هم فاصله زیادی تا دستیابی به نمونه‌های ایده آل وجود دارد.

همچنین بخوانید: نحوه تولید انرژی الکتریکی توسط آرایه (پَنِل) خورشیدی


برای درک بهتر نسبت به عملکرد این ربات‌ها، کلیپ کوتاه زیر را مشاهده نمایید.راندمان پانل‌های خورشیدی در سطح بالایی قرار ندارد و برای دستیابی به حداکثر بازده باید روش‌های مختلفی را به کار گرفت. در کنار استفاده از تجهیزات مناسب و پربازده، پاک‌سازی و تمیز نگه‌داشتن سطح پانل خورشیدی یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های حفظ راندمان تولید است. اگر سطح پانل خورشیدی آغشته به گردوغبار و چربی باشد، درصد قابل‌توجهی از راندمان آن کاسته شده و از رسیدن نور خورشید جلوگیری به عمل می‌آید. تولید خورشیدی در سطح کوچک خانگی نیاز به تجهیزات خاص نداشته و توسط یک فرد و با دستمال یا تی می‌توان عملیات پاک‌سازی سطحی را انجام داد. قضیه زمانی سخت می‌شود که مزرعه خورشیدی و در مقیاس بزرگ باشد. در چنین مواقعی نیاز به روش‌های کارآمدتر و سریع است که ربات‌های نظافتچی گزینه خوبی به شمار می‌آیند. ربات‌های نظافتچی در کمترین زمان ممکن و دقیق‌ترین حالت، عملیات غبارزدایی سطحی پانل‌های خورشیدی را انجام می‌دهند.

 

همچنین بخوانید: تولیدات پراکنده و تاثیرات سلول های خورشیدی بر شبکه

بازدید مطلب:۱۷۳۹بار