در این اینفوگرافی بسیار جالب و کامل، به ضرورت های استفاده و یا عدم استفاده از انرژی های تجدیدپذیر پرداخته می شود. انرژی تجدیدپذیر به نوعی از انرژی گفته می شود که از طبیعت و بصورت کاملا رایگان به دست می آید. انرژی خورشیدی و انرژی بادی مشهورترین انرژی های تجدید پذیر محسوب می شوند.

با توجه به روند پیش رو، سوخت های فسیلی نظیر نفت و گاز در حال اتمام بوده و در سال های آتی ذخایر نفتی کاهش چشم گیری خواهد یافت. انرژی های تجدیدپذیر  بصورت رایگان در تمام نقاط جهان توزیع شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.

انرژی زمین گرمایی، انرژی بادی، انرژی زیست توده و انرژی خورشیدی از دسته تجدیدپذیرها هستند. نمونه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می توان به نیروگاه بادی منجیل در گیلان، نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر در اردبیل و نیروگاه بیوگاز شیراز اشاره کرد.

طبق برآوردها تا سال ۲۰۳۵ حدود ۴۸ درصد برق مشترکان، ۱۹ درصد حرارت مصرفی و ۱۴ درصد حمل و نقل مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر خواهد بود. همچنین، این ارقام برای سال ۲۰۵۰  به ترتیب در حدود ۷۱ درصد، ۹۱ درصد و ۳۹ درصد افزایش می یابند. 

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر توجیح کاملا اقتصادی داشته و روند جهانی از گرایش هرچه بیشتر به سمت آنها حکایت دارد (به نمودارها مراجعه کنید). از مهمترین دلایل و ضرورت ها برای کاربرد تجدیدپذیر و جایگزینی با سوخت فسیلی در کشور شامل مسائل زیست محیطی، محدودیت سوخت فسیلی، افزایش امنیت انرژی، کمک به پدافند غیرعامل، اشتغال و بهبود جایگاه دیپلماسی ایران در مجامع بین المللی است.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ کلیک کنید 

 

همچنین بخوانید: اینفوگرافی : شدت صوت یک توربین بادی چقدر است؟

بازدید مطلب:۶۹۷بار