نرم افزار متلب (MATLAB) ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی و تحلیل در رشته های مهندسی برق، مکانیک، هوا و فضا و… می باشد. سیمولینک (simulink) کتابخانه ای قوی برای شبیه سازی مدارات الکترونیک قدرت و سیستم های قدرت می باشد.

اگر مدار خود را شبیه سازی کرده و قرار باشد از خروجی ها در مقالات، کتاب و یا حتی پروژه های کلاسی استفاده کنیم، نیاز به خروجی ها با کیفیت مطلوب خواهیم داشت. برای دیدن خروجی ها (از قبیل ولتاژ، توان، جریان، گشتاور و…) در محیط سیمولینک از ابزار scope استفاده می شود. بطور عادی زمینه اسکوپ تیره و مشکی می باشد. خروجی با زمینه تیره مطلوب نبوده و در هنگام چاپ بسیار ناخوانا می باشد. 

برای رفع این مساله در این فایل آموزشی سه روش کلی برای تغییر رنگ زمینه اسکوپ در سیمولینک ذکر می شود. زیرا  اغلب استفاده از زمینه مشکی خوشایند و مطلوب نیست و این قضیه به خصوص در مقالات و پروژه های مهم بیشتر خود نمایی می کند.

در این فایل آموزشی به صورت تصویری، ساده و کاربردی به بیان سه روش پرداخته شده است و با خواندن آن می توانید از شکل موج های مناسب در پروژه ها و تمرین ها و مقالات خود استفاده نمایید.

البته توجه شود که در نسخه های جدید متلب (بطور مثال ۲۰۱۵) با تنظیمات می توان زمینه را بطور دلخواه تغییر داد اما ذخیره سازی این حالت بصورت png و یا jpeg بوده که مطلوب نیست. مطالعه این فایل کاربردی و کوتاه به تمام کسانی که با نرم افزار متلب سر و کار دارند و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توصیه می شود. 

اسکوپ متلب

مطالب در یک فایل کم حجم PDF جمع آوری شده است و دلیل این امر هم به سادگی و سهولت برای خوانندگان بر می گردد. می توانید از لینکهای زیر بطور غیرمستقیم دانلود رایگان نمایید.

downloadدانلود غیر مستقیم – سرور ۱
downloadدانلود غیر مستقیم – سرور ۲
size۱ مگابایت

passwordندارد

filePDF

 

همچنین بخوانید: آموزش سیمولینک در یک نگاه

بازدید مطلب:۵۷۷۶بار