عنوان این مطلب گویای محتوای آن است. موتور پنکه از چه نوعی است؟ برای یک مهندس برق باید این قضیه مهم باشد. اگر تا الآن به آن فکر نکرده‌اید، پس با من همراه باشید.

پنکه‌ها (چه قدیمی و چه دیجیتالی جدید) از یک نوع موتور استفاده می‌کنند. موتور پنکه ها از نوع القایی تک فاز با خازن دائم کار یا اصطلاحاً single-phase induction motor with capacitor است. در دسته‌بندی کلی موتورهای تک فاز، سه دسته وجود دارد که عبارت‌اند از: موتور القایی تک فاز، موتور یونیورسال و موتور سنکرون تک فاز.

در موتورهای سه فاز ما مشکل چرخش نداریم زیرا بااتصال برق AC و ایجاد اختلاف‌فاز ۱۲۰ درجه در سیم‌پیچ‌ها، میدان دوار ایجاد خواهد شد. اما در موتورهای تک فاز، حالت ضربانی رخ‌داده و موتور نمی‌تواند بچرخد و درنتیجه باید با استفاده از روشی، آن را راه انداخت و چرخاند. به‌عبارت‌دیگر، اگر با کمک یک وسیله راه‌انداز روتور این موتور در یک‌جهت (مثلاً چپ‌گرد) به چرخش درآید در همان جهت به حرکت دورانی خود ادامه می‌دهد.

اگر مشخصه گشتاور-سرعت (شکل زیر) موتور تک فاز مشاهده شود، فاقد گشتاور راه‌اندازی است.

مشابه باحالت ایجاد میدان دوار در ماشین سه فاز، اگر سیم‌پیچ‌ها با اختلاف‌فاز ۹۰ درجه در استاتور جاسازی شوند، به‌طوری‌که جریان عبوری از آن‌ها دارای اختلاف‌فاز ۹۰ درجه باشد، می‌توان میدان دوار ایجاد کرد. بنابراین نیاز به المانی وجود دار تا بین جریان سیم‌پیچ‌ها اختلاف‌فاز ایجاد نماید و هرچه اختلاف‌فاز ایجادشده به ۹۰ درجه نزدیک‌تر باشد، بیشترین گشتاور راه‌اندازی پدید می‌آید.

همچنین بخوانید: شبیه سازی موتور القایی در متلب

موتورهای تک فاز القایی بر اساس انتخاب المان ایجادکننده اختلاف‌فاز به‌صورت ذیل دسته‌بندی می‌شوند:
موتورهای القایی تک فاز با فاز شکسته، موتورهای القایی با خازن راه‌انداز، موتور القایی با خازن دائم کار، موتورهای القایی دو خازنی (خازن راه‌انداز و دائم کار)، موتور القایی قطب چاک‌دار

در موتور پنکه از حالت تک فاز با خازن دائم کار استفاده‌شده است تا خازن همیشه در مدار باشد. اگر خازن سری شده باسیم پیچ راه‌انداز طوری محاسبه‌شده تا در زمان راه‌اندازی اختلاف‌فاز بین سیم‌پیچ‌ها کم و در زمان کار زیاد باشد، می‌توان خازن را بدون مشکل در مدار نگه داشت. این خازن‌ها به علت دائم کار بودن، از نوع روغنی (گران‌تر از الکترولیتی) با ظرفیت پایین مثلاً ۱٫۵ میکرو فاراد می‌باشند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های موتور القایی تک فاز با خازن دائم کار، گشتاور خوب، سروصدای پایین و قابلیت تغییر سرعت با تغییر ولتاژ است. برای کسب اطاعات جامع‌تر و دید عملی، ویدئوی زیر را ببینید. این فیلم از یک موتور تک فاز پنکه دیجیتالی گرفته‌شده است.

 

همچنین بخوانید: خودروهای القایی!

بازدید مطلب:۲۰۱۸بار