در این کلیپ دو دقیقه ای، ربات فوق العاده Spot از موسسه Boston Dynamics به نمایش در می آید. ربات Spot در واقع توسعه یافته سه ربات قبلی بوستون داینامیک (BiGDog, LS3, WildCat) است. نسخه اولیه ربات های تعادلی این موسسه، ربات BigDog بود که در زمان خود (دوران دبیرستان بنده!) بهترین ربات پایدار و نظامی تعادلی دنیا محسوب می شد. تصویر زیر ربات BigDog را نشان می دهد.

ربات بیگ داگ در واقع ناشی از تحقیقات DARPA بوده و هدف نظامی دارد. در ادامه ربات های تکامل یافته تر به نام های LS3 و WildCat نیز رونمایی شدند. تصویر زیر ربات چهارپای LS3 را نشان می دهد.

ربات LS3 برای اهداف دریایی و نظامی و توسط تحقیقات مشترک DARPA و بوستون داینامیک ساخته شده است. سریع ترین ربات چهارپای دنیا که به مانند همزادان خود با سرمایه گذاری مشترک DARPA ایجاد شد، WildCat نام دارد. ربات وایلد کت در شکل زیر نشان داده شده است.

همانطور که گفته شد، ربات Spot توسعه یافته سه ربات مذکور می باشد. ربات اسپات برای عملکرد داخلی و خارجی تعبیه شده است. تغذیه این ربات الکتریکی و تحریک هیدرولیکی دارد. با استفاده از LIDAR و سنسورهای موجود در سر، قابلیت مسیریابی در محیط های سخت و ناهموار و همچنین حفظ فوق العاده تعادل را دارد.

ربات Spot ارتفاع ۰٫۹۴ متر و ۷۵ کیلوگرم وزن دارد. قابلیت حمل بار به اندازه ۴۵ کیلوگرم و تغذیه باتری نیز از خصیصه های آن می باشد. همچنین، با استفاده از سنسورهای تعبیه شده، قابلیت اسکن ۳۶۰ درجه محیط را نیز دارد.

در این کلیپ دیده می شود که چگونه در محیط های ناهموار و پله بدون مشکل حرکت می کند. همچنین حفظ تعادل در محیط کاملا یخی نیز از عجایب این کلیپ می باشد. اینگونه ربات ها بطور محسوسی ردپای علم الکترونیک و کنترل و بهینه سازی و کار گروهی را به تصویر می کشند.

آپارات  آپارات

همچنین بخوانید: هشت ربات برتر انسان نما در جهان

بازدید مطلب:۳۶۶۵بار