در این بخش نمایی بسیار مفید و کاربردی از یک ترانسفورماتور قدرت را مشاهده می کنید. ترانسفورماتورها از بوشینگ ولتاژ پایین، بوشینگ ولتاژ بالا، سیم پیچ ها، هسته مورق (ورقه ورقه)، تانک روغن و  تیوب های خنک سازی تشکیل شده است.

قسمت بالا بوشینگ های ولتاژ بالا و در کنار آنها بوشینگ ولتاژ پایین قرار دارد. بوشینگ ها محل اتصال کابل به ترانسفورماتور هستند. به عبارت ساده تر بوشینگ ها مقره های ثابتی هستند که از داخل هادی دارند. این هادی به سیم پیچ ترانسفورماتور متصل می باشد و باید از بدنه فلزی ترانسفورماتور ایزوله شود.

سیم پیچ ها برای خنک سازی در تانک روغن قرار دارند و برای خنک سازی بیشتر از پره هایی در کنار ترانسفورماتور استفاده شده است. بخش اصلی ترانس که شامل هسته مورق و سیم پیچ ها است، در داخل بدنه قرار دارد. توجه شود که سیم پیچ ولتاژ بالا برروی سیم پیچ ولتاژ پایین بسته می شود زیرا عایق کاری فشار ضعیف نسبت به هسته ساده تر است. در ترانسفورما با هسته ستونی، سیم پیچ ها بصورت استوانه های متحدالمرکزی روی ستونهای هسته قرار می گیرند. 

نکته آخر اینکه چگالی جریان در سیم ها بر مبنای افزایش درجه حرارت محاسبه می شود. بسته به ظرفیت و طراحی ترانس، این مقدار برای سیم از جنس مس از ۲ تا ۴٫۵  تغییر می کند و مقدار آن معمولا ۲٫۵ تا ۳ می باشد. در ترانسفورماتورهای کوچک اگر از سیم آلومینیومی استفاده شود، چگالی جریان چیزی بین ۱ تا ۲٫۵ است.

برش عرضی ترانسفورماتور

 

همچنین بخوانید: نرخ توان ترانسفورماتور

 

برای تکمیل این مبحث کلیپی کوتاه و جالب از فرایند ساخت ترانسفورماتور ولتاژ بالا (High Voltage) از ابتدا تا انتها ارائه شده است. مراحل ساخت شامل سیم پیچی و تست می باشد.

آپارات  آپارات

همچنین کلیپ زیر نحوه سیم پیچی اتوماتیک یک هسته را به خوبی نشان می دهد.

 

بازدید مطلب:۷۰۸بار