حتما برایتان پیش آمده که در حین رانندگی متوجه گوی های قرمز روی خطوط شوید. اغلب در خارج شهر و بر روی خطوط انتقال متصل به دکل های فشار قوی توپ (گوی) های رنگی دیده می شود. همیشه وجود این توپ های رنگی سوال برانگیز بوده و اکثرا دلیل قانع کننده ای برای آن ذکر نمی شود. 

این توپ های رنگی به warning ball یا aerial marker ball معروف هستند و طبیعتا طبق ذات اخطار دادنی آن به رنگ های هشداری یعنی قرمز، نارنجی یا زرد ساخته می شوند. جنس این گوی ها اغلب از پلاستیک مقاوم و یا آلومینیوم ساخته شده و قطر آن ها نیز در حدود ۵۰ الی ۸۰ سانتی متر است. توپ های رنگی را به دو صورت توپر و تو خالی می سازند که هر کدام مزایای خود را دارد.

توپ رنگی

 این توپ های رنگی معمولا در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شوند. از مهمترین کاربردهایی که برای این نصب این گوی های رنگی می توان  در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

۱- مسیر هلیکوپترها و گلایدرها معمولا در ارتفاعی است که احتمال برخورد به خطوط فشار قوی وجود دارد. اگر این گوی ها وجود نداشته باشند احتمال برخورد و تبعات سنگین بعدی وجود دارد.

۲- گاها برای مشخص کردن سطح ولتاژ خطوط برق در مکان های پر خط، از این توپ های رنگی استفاده می کنند تا به راحتی بتوان عیب یابی را انجام داد.

۳- یکی از مهمترین کاربردهای این ابزارات کاهش تنش های مکانیکی خطوط بلند می باشد. در هنگام وزش بادهای شدید و در خارج شهرها که دکل ها در فاصله زیادی از هم نصب می شوند، این گوی ها موجب میراسازی بهتر نوسانات و جلوگیری از برخورد فازها به هم خواهد شد.

گاها این گوی ها را طوری می سازند تا بتوانند با استفاده از امواج الکترومغناطیسی شب هنگام روشن شده و نور ساطع نمایند. این کار موجب بهتر دیده شدن آنها می شود.

برای درک بهتر نصب به این توپ های رنگی می توانید کلیپ زیر را مشاهده کنید. در این کلیپ بصورت کامل و مختصر به نصب بال مارکر (توپ های اخطار) بر روی خطوط انتقال گرم پرداخته می شود.

آپارات  آپارات

 

عملیات خط گرم توسط هلیکوپتر

بازدید مطلب:۱۳۰۴بار