تا حالا با خود فکر کرده‌اید که چرا توربین بادی سه پره (blade) دارند؟ چرا به‌طور مثال دو پره یا چهار پره نیستند؟ شاید این قضیه خیلی برایتان مهم نبوده باشد اما توصیه می‌کنم کلیپ زیر را حتماً تماشا کنید که به زبان فارسی و به‌طور اختصاصی در وب‌سایت الک تیک تهیه‌شده است.

امروزه گرایش به سمت انرژی‌های تجدید پذیر و به‌خصوص توربین بادی و پانل خورشیدی بیش از گذشته شده است. مقالات ژورنالی و کنفرانسی و کتب بسیاری در این حوزه وجود داشته و شغل‌های بسیاری نیز در همین راستا ایجادشده است.

باد ازجمله انرژی‌هایی محسوب می‌شود که بشر از دیرباز با آن آشنا بوده است. مردمان سرزمین پارس از قرن‌ها پیش انرژی باد را شناخته و از آن بهره می‌بردند. شکل آسیاب‌های بادی و توربین بادی قدیمی بسیار متفاوت ازآنچه امروز می‌بینیم بود.

در عصر حاضر، توربین‌های بادی ساخته شدند تا هرچه بهتر و بهینه‌تر بتوان از انرژی باد استفاده کرد. بشر در ابتدا تصور می‌کرد هرچه طول پره بیشتر باشد، توان بیشتری تولید می‌شود. این تفکر اگرچه ازلحاظ علمی صحیح است اما ازنظر اقتصادی و ساخت اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست.

شمای توربین های بادی برای همه ما آشناست! جسم بزرگ با سه پره و احتمالاً در حال چرخش! برای کسب اطلاعات جانبی در رابطه با  آنها به پست‌های زیر مراجعه کنید.

 

علم الکترونیک قدرت برای توربین های بادی مدرن
اینفوگرافی : شدت صوت یک توربین بادی چقدر است؟
توربین بادی و سلامت جهانی
نصب توربین بادی از ابتدا تا انتها

 

 

در این مطلب قرار است تا به‌طور ساده این نکته تشریح شود که چرا توربین های بادی سه پره دارند؟ دو دلیل عمده در این کلیپ ذکرشده است. باهم ببینیم.

آپارات  آپارات

بازدید مطلب:۲۳۷۱بار