یکی از پرکاربردترین سؤالات برای مهندسین برق و به خصوص افراد عامه این است که چرا از سیستم سه فاز استفاده می شود؟ چرا به طور مثال از سیستم تک فاز بهره نبریم و یا سیستم چهار فاز و پنج فاز نباشد؟

برای پاسخ به این سؤال می توان دلایل زیادی را که لزوماً صحیح نیستند بیان کرد. در این پست به دنبال بیان دلایل منطقی و علمی برای این منظور هستیم. این پست شاکله ای از سری استوری های اینستاگرام الک تیک می باشد.

پس از بیان علت اینکه چرا از سیستم سه فاز استفاده می شود، پاسخ کاربران اینستاگرام الک تیک نیز به صورت فشرده ارائه شده است. نظرات کاربران لزوماً صحیح یا غلط نیستند و صرفاً برای نشان دادن نظر افراد مختلف بیان شده است.

همان ‌طور که میدانیم شبکه برق کشور از سه بخش کلی تولید، انتقال و توزیع تشکیل‌شده است. بخش تولید همان‌ طور که از اسمش پیداست، وظیفه تولید توان الکتریکی را بر عهده دارد. انرژی تولیدشده از طریق خطوط انتقال به بخش توزیع رسیده و در این بخش توان بین مشترکان برق تقسیم (توزیع) می شود.

توان تولیدی و انتقالی از نیروگاه ها، به صورت سه فاز می باشد و برق تک فاز را صرفاً در بخش توزیع داریم. در واقع می توان گفت که هر انشعاب سه فاز متشکل از سه انشعاب تک فاز است. حال پرسش بالا تکرار می شود: چرا سیستم فاز؟

همچنین بخوانید: ترتیب سیم های تیر چراغ برق

برای دریافت پاسخ توضیح بیشتر نداده و شما را به دیدن تصاویر زیر ارجاع می دهم. این شما و این پاسخ ما و نظرات کاربران اینستاگرام.

 

سیستم سه فاز

سیستم سه فاز

سیستم سه فاز

همچنین بخوانید: سیستم سه فاز چیست؟

 

بازدید مطلب:۱۶۸۵بار