به دنیای برق و رباتیک الک تیک خوش آمدید 🙂

سرگذشت الک تیک از یک شب اتفاق افتاد! ساعت ۴ صبح سال ۱۳۹۳…

من در ترم هشتم کارشناسی تحصیل می کردم و از همان ابتدا در پی تاسیس وبسایتی جامع و علم گرا در زمینه برق و علاقه شخصی خود، رباتیک بودم. در یکی از شب های فروردین ۹۳ که اهداف و آرزوهای خود را دنبال می کردم، به ذهنم خطور کرد که چرا علم و دانش خود را همگانی نکنم؟ این نکته غافل نماند که بنده همیشه جزو فعالین انجمن ها و آموزش در دوران کارشناسی و قبل از آن در دبیرستان بودم. در ترم های اول کارشناسی، وبلاگ شخصی داشتم و پیش از آن در دوران راهنمایی و دبیرستان وبلاگ نویسی در زمینه نجوم و فوتبال می کردم (هنوز هم زنده اند!).

پیش زمینه وبلاگ نویسی و مقاله نویسی برای چند وبسایت، مرا این فکر وا داشت که سمت و سویی به این کار دهم. این جهت دهی مقارن با دوری از دنیای نجوم آماتوری بود که منجر به ایجاد جرقه نوشتن در زمینه تخصصی خود (برق) و در کنار آن علاقه شخصی (رباتیک) شد.

اولین کاری که باید انجام می دادم، دسترسی به یک مکان رایگان برای گذاشتن پست بود. آن زمان دسترسی مناسبی به فیس بوک (facebook) داشتم. خیلی ناشیانه، اولین پیج تخصصی خود با ادرس electronic.robotic را افتتاح کردم. هر روز و روزی چندبار پست گذاشته و به سرعت بیش از ۲۰۰۰ مشترک داشتم.

با ایجاد پست های بیشتر و مشترک های بیشتر، نیاز به دسته بندی مطالب بود. در آن زمان فقط برنامه نویسی HTML را بصورت آماتور و وبلاگ نویسی، میدانستم و راستش را بخواهید، از ورود به دنیای وبسایت و وردپرس ترس داشتم! در دنیای وبلاگ نویسی با جزئیات کار آشنا بودم و به خاطر حجم دهی رایگان سیستم بلاگ اسکای، مشترک آن شدم.

وبلاگ الکترونیک و رباتیک، خوب رشد پیدا کرد و برای آن دامنه ir نصب کردم تا شمایل وبسایت پیدا کند. در آن زمان، دانشجوی کارشناسی ارشد بودم. تمام روز در سالن مطالعه یا درس میخواندم و یا در شب به وبلاگ می رسیدم. این روال ادامه داشت تا کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرامی هم افتتاح شد. روز به روز بر تعداد بازدید ها و فالوورهای اینستاگرام افزوده می شد؛ تا جایی که در سال ۹۴ جزو چند پیچ پر فالوور (کاملا واقعی البته!) در زمینه برق بودم.

از آنجایی که به دنیای برند سازی علاقه زیادی دارم، در یکی از روزهای ارشد که با اتوبوس به خانه باز می گشتم، اسم الک تیک را از تلفیق الکترونیک و رباتیک انتخاب کردم. الک تیک به معنای واقعی متولد شد. اولین اقدام در این مرحله ایجاد دامنه electic.ir بود. در آن روزها همچنان سیستم وبلاگ نویسی ادامه داشت. در ترم سوم و چهارم کارشناسی ارشد به علت فشار پایان نامه و معدل و درس و… خیلی کم کار شدم اما هیچ وقت عرصه نوشتن در الک تیک را خالی نکردم.

این روال کم کاری ادامه داشت تا در مرداد ۹۵ الی شهریور ۹۵ که به شدت فشار پایان نامه زیاد بود، همه چیز را تعطیل کردم. کنار گذاشتن به قیمت حذف تلگرام و اینستاگرام بر روی گوشی همراه! به معنای واقعی ایزوله شده بودم. هدف دفاع عالی از پایان نامه و اتمام چهار ترم در ارشد بود و خداروشکر محقق شد.

روزهای بعد از دفاع الک تیک نیمه جان بود و دغدغه سربازی بنده که قرار بود از بنیاد ملی نخبگان محقق شود. در کنار مسائل مربوطه، یک کسب و کار بسیار پر فشار خودساخته نیز جز ضرر و تحمیل روحی و روانی چیزی در پی نداشت!

شروع سال ۹۶ نویدبخش روزهای خوب بود. از کسب سرباز نخبگی و پذیرش کتاب و مقاله تا آموزش وردپرس و ورود به دنیای وبسایت! شاید خیلی دیر وبسایت نویسی آغاز شد اما خوشحالم که هم اکنون الک تیک به معنای واقعی یک وبسایت وردپرسی می باشد. الک تیک سرنوشت پر پیچ و خمی مثل من دارد اما هنوز خیلی با آرمان ها فاصله است. نمی دانم دست سرنوشت موجب گسترش این وبسایت شده و یا در گوشه ای از دنیای وب، خاک خواهد خورد. امیدوارم هرچه است، خیر باشد…

+ من پویان اصغریان (Pouyan Asgharian) متولد بندرانزلی هستم. رشته برق و دنیای رباتیک را بسیار دوست دارم و فوتبال یکی از بهترین تفریحات زندگی من به شمار می آید. و دیگر هیچ! اگر در مورد من نیاز به بیشتر دانستن است، پس از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

 

error: Content is protected !!